Son Dakika

2018 Yılı Hac Kurası Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, kaydını T.C. kimlik numarası ile yaptılar, yabancı uyrukluların başvuruları ise alınmadı. Vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda http://hac.diyanet.gov.tr internet sitesine veya müftülüklere başvurup "Oda Tercihli Hac Konaklama" ve "Otel Konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yaptılar. Vatandaşlar, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirttiler.

Haberler 23.01.2018, 13:06
2018 Yılı Hac Kurası Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KamuAjans.Com - Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yazılı açıklamasına göre, 2018 yılı hac organizasyonu kapsamında ilk defa kayıt yaptıranlar, 21-29 Aralık tarihleri arasında kayıt yaptırmışlardı. 2017 yılının 24 Ocak tarihinde 1 milyon 892 bin 724 kişinin katıldığı hac kuraları 15.30 da çekilmiş aynı gün 23.00 da belli olmuştu. 2018 yılında yapılacak hac ibadeti için başvuru takvimi de yayınlanmıştı.

Maddi durumu elveren her Müslümanın yerine getirmesi farz olan hac ibadeti bildiği gibi Suudi Arabistan topraklarında olan Kabe'de yapılan bir ibadettir. Suudi Arabistan'ın ülke politikası gereği her yıl ülkelere verilen kontenjanlar kadar hacı adayı hac ibadetini yerine getirebiliyor. Kontenjanların kısıtlı olmasından dolayı adaletli olması amacıyla kura sistemiyle belirlenen hacı adayları her yılın belli tarihlerinde Diyanet İşleri Başkanlığının liderliğinde çekilen kura ile seçiliyor.

İslam dininde temel ibadetler arasında yer alan ve İslam'ın beş şartından biri olan hac ibadeti, dünya genelinde milyonlarca Müslüman tarafından yerine getiriliyor. Hac ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adaylarının beklediği 2018 hac başvuruları sona erdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünün daha önce yaptığı yazılı açıklama ile 2018 hac takvimi belli olmuştu. Kısıtlı kontenjanlar dolayısıyla kura sistemiyle belirlenecek hacı adaylarının hac başvurusunda zorlanmamaları adına başvuru kılavuzu yayınlanmıştı.

2018 yılında yapılacak kura çekimi ile ilgili açıklama yapıldı.

2018 Yılı Hac Kurası 01 Şubat 2018 Perşembe ​günü saat 11:00'de Başkanlığımız Konferans Salonunda çekilecektir.​

KAYITLARINI DİYANETİN SİTESİNDEN SORGULAYABİLECEKLER


Başkanlık tarafından kaydı yenilenen hacı adayları arasında il ve ilçe, konaklama türü veya kura birlikteliklerinde değişiklik yapmak isteyenler, yine aynı tarihler arasında il veya ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yapacak. Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra kayıt durumlarını "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesinden sorgulayabilecek

HAC KAYIT ÖDEMELERİ HANGİ BANKADAN YAPILACAK?

Kayıt için hacı adaylarından istenen tutar şu bankalar üzerinden yatırılabilecek; Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Halkbank, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, VakıfBank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım.

Kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere ön kayıt ücreti iade edilmeyecektir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@