2018 Kurban Bayramı ne zaman ve hangi güne denk geliyor? - Kurban Bayramı tarihi ne zaman!

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesinden dini günler takvimini yayınladı. Hava sıcaklıklarının artması ile tatil planı yapan binlerce vatandaş ‘Kurban Bayramı ne zaman’ sorusunun cevabını araştırmaya başladı. 9 günlük tatili değerlendirmek isteyen kişiler 2018 Kurban Bayramı tarihi öğrenerek planlarını ona göre şekillendiriyor. Müslüman âlemi için en değerli günlerden birisi olarak kabul edilen mübarek Kurban Bayramı ne zaman ve hangi gün kutlanacak?

Haberler 26.07.2018, 13:19
2018 Kurban Bayramı ne zaman ve hangi güne denk geliyor? - Kurban Bayramı tarihi ne zaman!

İslam âleminin her yıl heyecanla beklediği 2018 Kurban Bayramı tarihi geldi, çattı. Ağustos ayının yaklaşması ile birlikte bu bayramı tatil yaparak değerlendirme isteyen kişiler ise 'Kurban Bayramı ne zaman' sorusunun cevabını araştırıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklama ile bu sorusunun cevabı belli oldu. Peki 2018 Kurban Bayramı ne zaman ve hangi gün idrak edilecek?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN KUTLANACAK?
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini günler takvimine göre 2018 Kurban Bayramı tarihi belli oldu. Ağustos ayının gelmesi ile beraber bu önemli gün için geri sayım başladı.

2018 KURBAN BAYRAMI TARİHİ

20 Ağustos Pazartesi günü (Kurban) arefe günüdür.

21 Ağustos Salı günü Kurban Bayramı 1. günü.

22 Ağustos Çarşamba günü Kurban Bayramı. 2. günü.

23 Ağustos Perşembe günü Kurban Bayramı. 3. günü.

24 Ağustos Cuma günü Kurban Bayramı. 4. günü.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ NE ZAMAN?

Kurban Bayramı tatili için henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak 20 Ağustos Pazartesi gününün de tatil ilan edilmesi durumunda vatandaşlar, 9 gün tatil yapma fırsatı elde etmiş olacak.

KURBAN FİYATLARI 2018 NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2018 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında 625 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

KURBAN NEDİR?

Sözlükte "yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey" anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, "ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan" demektir. Arapça'da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir.

İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur'an'da Hz. Âdem'in iki oğlunun Allah'a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlık'ta İsâ'nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba'nın oğlu İsâ'yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır.

İslâm'da kurbanın dinî hükmüyle ilgili olarak Kur'an'da, Hz. Peygamber'in sünnetinde önemli açıklamalar yer almış, bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkında ayrıntılı bilgi ve hükümler derlenmiştir.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah'ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/gundem/2018/07/26/kurban-bayrami-ne-zaman-ve-hangi-gun-kutlanacak-diyanet-2018-kurban-bayrami-tarihi-acikladi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@