Van'da 2 Kurmay Albay, 5 askeri yargı hakim ve savcısı tutuklandı

Orhan AŞAN/VAN, () - VAN'da, darbe girişiminin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmalar kapsamında, darbe planında Van sözde sıkıyönetim komutanları olarak yer alan 2 Kurmay Albay, Van sözde sıkıyönetim...

Haberler 21.07.2016, 18:57
Van'da 2 Kurmay Albay, 5 askeri yargı hakim ve savcısı tutuklandı

Orhan AŞAN/VAN, () - VAN'da, darbe girişiminin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmalar kapsamında, darbe planında Van sözde sıkıyönetim komutanları olarak yer alan 2 Kurmay Albay, Van sözde sıkıyönetim mahkemesi hakim ve savcıları olarak yer alan 5 askeri yargı hakim savcısı, Anayasayı ihlal ve FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü yöneticisi olmak suçlarından tutuklandı.
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, yapılan tutuklamalar ve gözaltılarla ilgili resmi internet sitesinden açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 2 kurmay Albay ve 5 askeri yargı hakim savcısının tutuklandığı belirtildi. 1 Kurmay Albay da aynı suçlardan gözaltında bulunduğu belirtilerek şöyle denildi:
"15.07.2016 tarihinde, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü mensubu olduğu anlaşılan bir kısım askerler tarafından, devlete ve görevlerine ihanet edilerek, Devletimize ait silahlar, savaş uçakları, mühimmat ve diğer askeri araç ve gereçler kullanılmak suretiyle darbeye teşebbüs edilmesi olayı ile ilgili olarak, Cumhuriyet Başsavcılığımızca görev yetki alanımızda başlatılan soruşturma kapsamında; Darbe Planında Van sözde sıkıyönetim komutanları olarak yer alan 2 kurmay Albay, Van sözde sıkıyönetim mahkemesi hakim ve savcıları olarak yer alan 5 askeri yargı hakim savcısı, Anayasayı ihlal (TCK.’nun 309 maddesine muhalefet) ve FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü yöneticisi/üyesi olmak (TCK.’nun 314 maddesine muhalefet) suçlarından tutuklanmış; 1 Kurmay Albay da aynı suçlardan gözaltında bulunmaktadır. Çatak, Bahçesaray ve Özalp İlçe savcılıklarımızca bu kapsamda yapılan soruşturmalarda da 1 Başkomiser, 1 komiser, 1 komiser yardımcısı tutuklanmış olup 3 polis memuru gözaltına alınmıştır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının istinabe yazısı üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca konuyla ilgili başlatılan diğer soruşturmada ise Van Merkez ve bağlı ilçelerinde görev yapan 33 adli ve idari yargı hakim savcı tutuklanmış, 8 hakim hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 2 hakim halen gözaltında olup 11 hakim ve savcı hakkında ise yakalama müzekkeresi çıkarılmıştır. Soruşturma işlemleri devam etmekte olup kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@