Sivas'ta Başsavcılıktan 'Yargıya yardım' çağrısı

SİVAS, () - SİVAS Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, son dönemde yaşananların bir istiklal ve kurtuluş mücadelesi olduğunu belirterek, bu yapıyla bir şekilde irtibatı olan ve bilgisi olanların yargıya yardımcı olmaları yönünde çağrı...

Haberler 04.08.2016, 11:44
Sivas'ta Başsavcılıktan 'Yargıya yardım' çağrısı

SİVAS, () - SİVAS Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, son dönemde yaşananların bir istiklal ve kurtuluş mücadelesi olduğunu belirterek, bu yapıyla bir şekilde irtibatı olan ve bilgisi olanların yargıya yardımcı olmaları yönünde çağrı yaptı.
Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkenin 15 Temmuz'da hain ve alçak bir saldırıya uğradığına dikkat çekilerek, başarısız olan bu girişimin amacına ulaşması halinde ülkenin bir Suriye ve Irak örneğindeki gibi iç savaşa sürüklenebileceğine dikkat çekildi. Devlet ve millet desteği ile ülkenin belanın sınırından döndüğüne dikkat çekilirken, "Ancak tehlikenin henüz geçtiğini söylemek için vakit çok erkendir. Bu hain yapı maalesef devletin her kurumunda örgütlenmesini büyük ölçüde tamamlamış ve istihbarat örgütlerine dudak ısırtacak kadar da gizliliğe önem vermiştir. Yargı camiası olarak da bizler suç ve suçluları bulmak ve hain örgütün devlet içine sızan elamanlarını tespit etmek için soruşturmaları yürütmekteyiz" denildi.
Bu kapsamda herkesin bildiğini bildirmesi çağrısı yapan Başsavcı İrcal, "Öncelikle eğer vatandaşlarımızdan bu yapı içinde herhangi bir şekilde herhangi bir zamanda bir bağlantı ve irtibat oldu ise Devletimize güvenerek açık yüreklilikle bunu belirtmelerini diliyorum. Bu bir istiklal ve kurtuluş mücadelesidir. Şu husus özellikle bilinmelidir ki Devletin bir hafızası vardır, devletin bir istihbarat teşkilatı vardır, devletin güvenlik güçleri vardır, er geç de olsa her şeyin ortaya çıkarılacağı muhakkaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi "Bir dönem biz bunları böyle bilmiyorduk, Allah bizleri affetsin" sözleri sizlere ve hepinize yol gösterici olmalıdır. Değişik vesileler ile bu yapı içinde bulunuldu ise veya bu yapıya dahil olanlar biliniyor ise ve bu hususları açık yüreklilikle bildirilerek Devletin adaletine sığınılır ise inanın bu yüce millet ve onun emrindeki yargı sizleri mağdur etmeyecek ve herkese gerekli kolaylık ve yasal bağışlanma yollarını açacaktır" sözlerine yer verildi.
Konuyla ilgili yağmur gibi itiraflar ve ihbarlar geldiğine dikkat çeken Başsavcı İrcal, bunların titizlikle incelenip değerlendirildiğini kaydederek, "Bilindiği üzere Türk Ceza Yasamızın etkin pişmanlık hükümlerini düzenleyen 221'inci Maddesi özetle "Herhangi bir örgütün ortaya çıkmasını, üyelerinin faaliyetini ve benzeri bilgileri vererek devlete ve yargıya yardımcı olanların cezasında 'Cezasızlık' halini öngörmektedir. Özellikle bu maddeden yararlanma hususunun öncelikle düşünülmesi gerekir. Bu şekilde Devletini ve Milletini seven, Vatanına sahip çıkan ve etkin pişmanlık taşıyan herkesi bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılığımıza yardıma çağırıyor ve tüm vatandaşlara kolaylıklar diliyorum" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@