Ordu’da 11 hakim ve savcıdan 10’u tutuklandı

Nedim KOVAN/ORDU, () - ORDU’da, darbe girişimiyle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 hakim ve savcıdan 10’u tutuklandı. 1 hakim ise adli kontrol şartıyla serbest...

Haberler 20.07.2016, 12:17
Ordu’da 11 hakim ve savcıdan 10’u tutuklandı

Nedim KOVAN/ORDU, () - ORDU’da, darbe girişimiyle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 hakim ve savcıdan 10’u tutuklandı. 1 hakim ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan savcılar arasında, ikiz bebeklerine zorunlu olan aşıyı yaptırmayan ve başlattığı hukuk zaferini kazanan Cumhuriyet Savcısı 42 yaşındaki Hüseyin Ayyayla da yer aldı.
Darbe girişimiyle ilgili Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 hakim ve savcı, Ordu Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 11 hakim ve savcıdan 10’u tutuklanarak Efirli F Tipi Cezaevi'ne gönderilirken, 1 hakim ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
TÜRKİYE ONU İKİZ BEBEKLERİNE AŞI YAPTIRMAYIP DAVAYI KAZANINCA TANIMIŞTI

Öte yandan tutuklanan savcılar arasında, ikiz bebeklerine aşı yaptırmayarak hukuk zaferini kazanan ve uzun süre konuşulan Ordu Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayyayla da bulunuyor.
Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayyayla ile öğretmen eşi 30 yaşındaki Reyhan Ayyayla çiftinin geçen yıl normal doğumla ikiz bebekleri dünyaya geldi. 'Muhsin' ve 'Nergiz' isimli bebekler Hepatit B aşısı olmaları için Altınordu İlçesi’ndeki Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezi'ne davet edildi. Aşı içerisinde sağlığa zararlı maddeler olduğunu iddia eden çift, ikiz bebeklere aşı yaptırmak istemeyince Aile Sağlığı Merkezi tarafından tutanak tutuldu. Tutanak, Aile Sağlığı Merkezi tarafından İl Sağlık Müdürlüğü’ne, oradan da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gönderildi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de Ordu Aile Mahkemesi’ne başvurarak Ayyayla çiftinin aşı yaptırmadığı ikiz bebekleri için 'Korunma ihtiyacı olan çocuklar' kapsamında değerlendirip bebekler hakkında sağlık önlemi alınması isteğinde bulundu. 0-2 yaş grubundaki çocuklara aşı yapmanın risklerine dikkat çeken savcı Hüseyin Ayyayla tıbbi ve hukuki gerekçelerle mahkemeye 8 sayfalık savunma vererek uygulanması istenen sağlık önlemlerini istedi. Ordu Aile Mahkemesi, geçen yıl 12 Haziran'da yapılan duruşmada Hüseyin Ayyayla lehine karar vererek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün ikiz bebeklere uygulanmasını istediği sağlık önlemi isteğini Yargıtay’a temyiz yolu açık olmak üzere reddetti. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü kararı Yargıtay'a temyize götürdü. Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi geçen yıl 7 Aralık'ta görülen duruşmada savcı Hüseyin Ayyayla'nın tıbbi ve hukuki gerekçelerini dikkate alarak lehine verilen kararı onadı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı emri üzerine, Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 'karar düzeltme' talebi ile karar ikinci kez Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi’nin 18 Nisan 2016 tarihli kararıyla 'karar düzeltme' talebi de reddedildi. Bunun üzerine 10 Mayıs 2016'da yerel mahkeme tarafından verilen karar kesinleşti.
Savcı Hüseyin Ayyayla, Yargıtay’ın bu kararı üzerine daha önce sosyal medyadan açıklama yaparak, bu kararın Türkiye’ye emsal olacağını belirtmişti.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@