ÇOMÜ'de 159 öğretim elemanı ve 20 görevliye uzaklaştırma

Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, () - ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ), 'FETÖ/PDY' ile bağlantısı olduğu iddiasıyla 159 öğretim görevlisi ve 20 görevli uzaklaştırıldı. ÇOMÜ'de 'FETÖ/PDY' terör örgütüyle bağlantısı...

Haberler 22.07.2016, 15:01 22.07.2016, 15:05
ÇOMÜ'de 159 öğretim elemanı ve 20 görevliye uzaklaştırma

Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, () - ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ), 'FETÖ/PDY' ile bağlantısı olduğu iddiasıyla 159 öğretim görevlisi ve 20 görevli uzaklaştırıldı.
ÇOMÜ'de 'FETÖ/PDY' terör örgütüyle bağlantısı olduğu iddiasıyla 159 öğretim görevlisi ve 20 görevli uzaklaştırıldı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan ÇOMÜ Rektörlüğü, şu ifadelere yer verdi:
"Üniversitemizde görev yapan öğretim elemanları arasından 8 profesör, 29 doçent, 48 yardımcı doçent, 31 öğretim görevlisi, 28 araştırma görevlisi, 7 okutman ve 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplam 152 öğretim elemanı; ülkemizde, devlet kurumları içerisine sızmış ve 15 Temmuz 2016 tarihinde devletimizin meşru iktidarına ve milletimize yönelik silahlı kalkışma ve darbe girişimi gerçekleştirmiş, FETÖ/PDY yapılanmasıyla bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından, 657 sayılı Yasa'nın 137'nci madde ve devamı maddeler gereği görevden uzaklaştırılmışlardır. Daha önce, söz konusu terör örgütünün üyesi olmak ya da yardım ve yataklık etmek suçlarından haklarında açılmış dava nedeniyle 7 öğretim üyesi, üniversitemizde görev yapmalarının sakıncalı olacağı gerekçesiyle görevden uzaklaştırılmışlardı. Böylelikle, üniversitemizde görev yapan toplam 159 öğretim elemanı, yukarıdaki gerekçelerle görevden uzaklaştırılmışlardır."

76 ÖĞRETİM ELAMANI HAKKINDA İNCELEME, 2 GÖREVLİ AÇIĞA ALINDI
Öğretim elemanlarının haricinde 20 görevlinin de görevden uzaklaştırıldığının belirtildiği açıklama şöyle sona erdi:
"Yine FETÖ/PDY yapılanmasıyla bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından, 657 sayılı Yasa'nın 137'nci madde ve devamı maddeler gereği, şube müdürü ve üstü (şube müdür, fakülte/yüksekokul sekreteri, daire başkanı) düzeyinde toplam 20 kişi görevden uzaklaştırılmıştır. Aynı yapı ile bağlantısı olmasından şüphe duyulan 7 profesör, 8 doçent, 31 yardımcı doçent, 16 öğretim görevlisi, 5 araştırma görevlisi, 8 okutman, 1 uzman, 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplam 76 öğretim elemanı hakkında inceleme başlatılmıştır. Gerekli görüleceği takdirde ilgili kişiler açığa alınacak ve soruşturma süreçleri yürütülecektir."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@