Aranan darbeci askerlerin fotoğrafları 'acil' koduyla dağıtıldı

MARMARİS'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan ve 12 gündür aranan 11 askerin kimlikleri belirlendi.

Haberler 27.07.2016, 14:24
Aranan darbeci askerlerin fotoğrafları 'acil' koduyla dağıtıldı
MARMARİS'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan ve 12 gündür aranan 11 askerin kimlikleri belirlendi.

Bu askerlerden 10'unun fotoğrafları, aramaya katılan bölgedeki tüm birimlere 'acil' koduyla dağıtıldı. Akyaka bölgesinde yoğunlaştırılan aramalarda, komando ve özel timlerin yanı sıra askeri helikopter, Casa tipi uçak ile insansız hava araçları da bölgeye kaydırıldı. Bu arada gözaltındaki 7 askerini ifade işlemlerinin ise devam ettiği açıklandı.

Darbe girişimi içerisinde yer alan bir grup asker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te tatilini geçirdiği otele saldırı düzenlenmişti. Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan Marmaris'e gelen SAT ve MAK timleri, başarısız operasyon sonrasında, iki şehit veren polisin büyük çabasıyla, helikopterlerin alçalamaması üzerine, ormanlık alanda kaçmak zorunda kalmışlardı. Bu askerlerden Çiğli Ana Jet Üssü'nün imamı 'Paşa' lakaplı Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu, Binbaşı Taner Berber, Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü, Hava Piyade Kıdemli Çavuş Erkan Çıkat, Hava Piyade Kıdemli Çavuş, Ömer Faruk Göçmen ile Hava Piyade Kıdemli Çavuş Abdulhamit Gül Erdem, günler sürene takip sonrasında, geçen pazartesi günü yakalandı. Bu askerlerin ifade işlemlerinin Muğla Emniyet Müdürlüğü'nde devam ettiği açıklandı.

ARANAN DARBECİ ASKERLERİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Gözaltına alınan 7 askerin verdiği bilgilerden, SAT ve özel kuvvetlerdeki araştırmalardan sonra saldırıya katıldıktan sona firari durumunda olan 11 askerden 10'unun kimliği tespit edildi. Bu askerlerin, Şükrü Seymen, İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Murat Köse, Burkay Karatepe, Mehmet Demir, Enes Yılmaz ve Muhammet Burak İpek olduğu belirlendi.

Aranan bu askerlerin fotoğrafları, 'acil' koduyla, bölgede arama tarama faaliyetlerine katılan tüm ekiplere dağıtıldı. Ekipler, denetimlerini bu fotoğraflar üzerinden yapmaya başladı.

ARAMANIN MERKEZİ AKYAKA OLDU

Bu arada elde edilen bilgiler ve ihbar yoğunluğu sonrasında arama tarama faaliyetleri, Akyaka bölgesinde yoğunlaştırıldı. Bu bölgeye ek jandarma komando ve polis özel timleri, kaydırıldı. Bunların yanı sıra askeri helikopter, Casa tipi termal gözetleme yapabilen uçak ile insansız hava araçları da bölgeye gönderildi. Yine Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı botlar da Gökova Körfezi'ndeki tekneler üzerinde denetimler yapıyor. Firari askerin bulunduğu düşünülen Akyaka, Gökova Körfezi, Akbük bölgesi, havadan, denizden, karadan kontrol edilmeye başlandı.

DARBECİ ASKERLER, BÖYLE YAKALANMIŞ

Öte yandan, Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan, 10 günlük takip sonrasında yakalanan 7 askere ait yeni fotoğraflar ortaya çıktı. Gelen ihbar üzerine bölgeye giden jandarma timleri, otostop yapan Binbaşı Taner Berber, Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü'yü ilk etapta gözaltına aldı. Ardından ise aralarında Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu 4 asker daha yakalandı. Operasyonda ilk olarak gözaltına alınan Binbaşı Taner Berber, Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü'nün yakalanma anına ait fotoğraflar ortaya çıktı. Fotoğraflarda oldukça bitkin görünen, üzerlerinde kamuflaj bulunan askerlerin yere yatırıldıkları ve arkadan kelepçelendikleri görüldü.

HER TAŞIN ALTI KONTROL EDİLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan darbeci askerlerin aranmasına devam ediliyor. Sahil kesimi olan Gökova Körfezi'ndeki Akyaka ve Akçapınar mahallelerinde de arama yapılıyor. Ayrıca bölgedeki tarım arazileri ve bahçeler ile tüm barakalar da kontrol ediliyor.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@