18 işçinin öldüğü Ermenek maden faciasında patrona 13 yıl 9 ay hapis cezası(2)

MADENCİ EŞİ: ÖLENLER İÇİN KİŞİ BAŞI 1 YIL BİLE CEZA VERİLMEMİŞ Mahkeme heyetinin sanıklar hakkında cezaları açıklamasının ardından duruşmayı izlemeye gelen ölen madenci aileleri ve avukatları kararı tepki gösterdi. Adliye önünde...

Haberler 20.07.2016, 13:21
18 işçinin öldüğü Ermenek maden faciasında patrona 13 yıl 9 ay hapis cezası(2)

MADENCİ EŞİ: ÖLENLER İÇİN KİŞİ BAŞI 1 YIL BİLE CEZA VERİLMEMİŞ
Mahkeme heyetinin sanıklar hakkında cezaları açıklamasının ardından duruşmayı izlemeye gelen ölen madenci aileleri ve avukatları kararı tepki gösterdi. Adliye önünde gözyaşlarına hakim olamayan ölen madenci Ali Haznadar'ın eşi Fatma Haznadar, ölen 18 madenci için kişi başına 1 yıl dahi ceza verilmediğini belirterek, ''Ölen insan başına 1 yıl vermemişler. Allah’ım duy sesimizi. Geriden seyretmesi kolay, ama acı çok zor. Bu savcının, hakimin hiç mi vicdanı yok. İnsan başına 1 yıl bile vermemişler. Bizim yüreğimiz yaktılar. Bizim sesimizi duyan yok. Her gün ağlarız kimse duymaz. Diri diri bizi gömdüler. Ben eşim öldüğünde 4.5 aylık hamileydim. 1 adam öldürene bile 36 yıl ceza veriyorlar'' dedi.
BİZ OLASI KASTTAN CEZA İSTİYORDUK, ANCAK TAKSİRDEN VERİLMİŞ
Ölen madenci Uğur İlhan'ın annesi Fatma İlhan da, ''Hayvanın bile hakkını savunurlar, ama bizim evlatlarımızın değil. Cezayı yetirli bulmuyoruz, adaletli bulmuyoruz.''dedi.
Madenci ailelerinin avukatlarından Canel Durak, şunları söyledi:

''18 işçi yerin altında pisi pisine daha fazla kömür çıkartmak ve kar elde etmek için hayatlarını kaybetti, ölüme sürüklendi. Bunun karşılığında verilen ceza ölen kişi başına bir 1 yıl bile değil. Bu ne onların ailelerini tatmin edemez, ne bizleri, ne de halkı tatmin edemez. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi'nde adaletin tecelli etmesi hükmünü taşımaz. Verilen karar hukuka aykırı bir karardır. Biz sanıkların 'olası kasttan' hüküm giymesi istiyorduk, ancak sanıklar taksirle suçu işledikleri kabul edilerek ceza almışlardır. Bir kısım sanıklar, ceza almalarına rağmen mahkemenin vermiş olduğu cezanın infazı mümkün değildir. Duruşmalar başlamadan önce tutuklamasına son verilip serbest kalan Yavuz Özsoy, 18 yıl 9 ay hapis cezası ile en yüksek cezayı aldı. Ama bu Yavuz Özsoy'u kimse bulamayacak. Abdullah Özbey'i de serbest bıraktılar. O da 11 yıl 3 ay aldı. Abdullah Özbey'in de bu cezayı infaz edeceğine inanmıyoruz, güvenmiyoruz. Sadece bu cezaların verilmesi değil, infazının sağlanması da yetkililerin sorumluğundadır. Sadece 2 sanık tutuklu. 2 tutuklu sanığın dışında kimse tutuklu değil.''
KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ
Verilen cezaları az buldukları için kararı Yargıtay'a temyiz için taşıyacaklarını belirten Durak, ''Daha yüksek ceza almaları için elimizden geleni yapacağız. Sonuna kadar bu davayı takip edeceğiz. Son gününe kadar bu madenci aileleri yalnız bırakmayacağız. Bu mahkemenin 'olası kast' suçundan kurulması için elimizden geleni yapacağız. Bu mahkeme, madenci ailelerine yeniden bir acı yaşatmıştır'' dedi.

FOTOĞRAFLI
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@