Zincir Marketler İçin Yeni Kurallar Geliyor! Her Ürün Satılamayacak, Çalışma Saatleri Yeniden Düzenlenecek!

Ticaret Bakanlığı perakende ticarete dair yaşanan şikayetler üzerine yeni bir düzenleme yapacak. Hazırlanan taslak metine göre marketlere yeni kurallar getiriliyor.

Zincir Marketler İçin Yeni Kurallar Geliyor! Her Ürün Satılamayacak, Çalışma Saatleri Yeniden Düzenlenecek!

Türkiye'de perakende ticaret için yeni kurallar yazılıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tasalağa göre zincir marketler için yeni kurallar getiriliyor.

ZİNCİR MARKETLER SİGARA SATAMAYACAK!

Alışveriş merkezleri (AVM) ile zincir marketlere mesafe ve nüfus kriteri gibi satış esaslarında da bazı değişiklikler yapılacak. Bu kapsamda elektronik ortam satışları ve 1500 metrekareden büyük mağalar hariç tutulmak üzere zincir marketlerde tütün mamülleri, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak.

Ticaret Bakanlığıtarafından hazırlanan kanun teklifinin taslağına göre perakende ticarette rekabet kuralları yeniden belirleniyor. Tüketicinin korunması esasıyla alınacak yeni kararlar işe perakende işletmelerinin de dengeli bir şekilde büyümesine imkan verilecek. Geleneksel perakende işletmelerine zincir marketlerin zarar vermelerini engellemek için bazı yasaklamalar getirilecek.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN SATMAK ZORUNLU OLACAK!

Yapılacak olan düzenlemeyle zincir marketlere yüzde 1 oranında coğrafi işaretli ürün zorunluluğu getirilecek. Ayrıca marketler bulundukları illerin yöresel ürünlerine de yer vermek zorunda kalacaklar. Marketlerin promosyonlu ürünlerinden dolayı meydanı gelebilecek kayıplar üreticiden tahsil edilemeyecek. Bu şekilde üreticiler de marketlere karşı koruma altına alınmış olacak. Ayrıca reklam, anons, raf düzenlemesi gibi hizmetler nedeniyle ortaya çıkacak maliyetler için marketler tedarikçilerden veya üreticilerden para talep edemeyecekler.

ÜRETİCİ ZİNCİR MARKETLERE KARŞI KORUMAYA ALINACAK

Üreticileri zincir marketlere karşı korumaya alacak bir diğer kurala göre meyve ve sebze ürünlerinde bu ürünlerin markete sağlam bir şekilde teslim edilmesinin ardından ürünün bozulması durumunda üretici bundan sorumlu tutulamayacak ve oluşan zararın üretici tarafından tanzim edilmesi istenemeyecek. Gıda ürünlerinde müşteri şikayeti ile gerçekleşecek inceleme durumunda üreticiye bir sorumluluk yüklenemeyecek. 30 gün içerisinde bozulacak olan ürünlerin bedeli üreticilere uzun vadede değil 30 gün içerisinde ödenmesi zorunlu olacak.

ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNÜ 11:00'DEN ÖNCE AÇILAMAYACAK

Bakkal ve küçük perakendecilerin korunması için de yeni tasklak metinde bir ayrıntı yer aldı. Buna göre zincir marketler pazar günleri saat 11:00'den önce açılamayacaklar. Bu şekilde bakkallar ve küçük perakendecilerin kısmen de olsa zincir marketlere karşı önleri açılmış olacak.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@