Zam Yağmuru Kervanına ÖSYM De Katıldı! 2021 Sınav Ücretlerine Zam Yapıldı!

Türkiye'de hemen hemen her şeye zam gelirken son zammın ÖSYM sınav ücretlerine yapıldığı bildirildi. Üniversite sınavı olan YKS'de her oturum için öğrencilerin 90 TL ödeyecekleri ifade edildi.

Zam Yağmuru Kervanına ÖSYM De Katıldı! 2021 Sınav Ücretlerine Zam Yapıldı!

Türkiye'de değişen ekonomik koşullar vatandaşa zam olarak dönmeye devam ediyor. ÖSYM tarafından yapılan son açıklamaya göre sınav ücretlerine zam yapıldığı bildirildi.

YÜZDE 29 ZAM!

ÖSYM 2021 yılı için sınav ücretlerini yeniden belirledi. Buna göre artık ÖSYM'nin düzenlediği sınavlara girecek olan adaylar daha fazla miktarda sınav ücreti ödemek durumunda kalacaklar. Milyonlarca öğrencinin girecek olduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ücretine yüzde 29 zam yapıldı. Bu zam sonucunda YKS başvuru ücretleri her oturum için 70 TL'den 90 TL'ye yükseltildi.

TUS SINAVI GİRİŞ ÜCRETİ 500 TL OLDU!

ÖSYM'nin düzenlediği bir başka sınav olan ve Tıp Fakültesi mezunlarının girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ücreti de 450 TL'den 500 TL'ye yükseltildi. Sınav ücretlerine yapılan zamlara ise hem siyasilerden hem de vatandaşlardan yoğun tepkiler gelmeye başladı.

10 TL'YE MAL OLACAK SINAVLARDAN YÜKSEK ÜCRETLER ALINMASI VİCDANLARA SIĞMIYOR!

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer bir açıklama yaparak, “Kişi başına yalnızca 10 TL'ye mal olabilecek bir sınav için böylesin eçok yüksek rakamların talep edilmesi vicdanlara sığmıyor. Özellikle pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar vatandaşları zorlarken devlet olarak zam yapılması uygun olmadı. Öğrencilerimiz okulların kapanması, yüz yüze eğitimin sona ermesi gibi sorunlarla boğuşurken bir de yüksek sınav ücretleriyle uğraşır hale geldiler.” dedi.

SEMBOLİK OLARAK 1 TL SINAV ÜCRETİ ALINSIN!

Açıklamalarını sürdüren Orhan Sümer, “TUS sınavına girecek bir adaydan 500 TL, üniversite sınavı için 3 oturuma katılacak bir öğrenciden 270 TL isteniyor. En azından pademi sürecinde vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu gösterebilmek için 1 TL gibi sembolik bir sınav ücreti uygulaması yapılmalıdır. Bu sınavların ekonomik külfetini karlışayabilecek güç devletimizde vardır. İşsiz babaların çocuklarını bugün düşünmeyeceğiz de ne zaman düşüneceğiz? Sınav ücretini ödeyemeyecek olan ailelerin çocuklarının ellerinde eğitim haklarını almak hiç vicdanlarımızı örselemeyecek mi?” ifadelerini kullandı.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@