YYÜ Senatosu ve Barodan Kınama

Van Barosu Yönetim Kurulu da dün akşam polis merkezi ve polis evine yönelik yapılan bombalı saldırıyı kınadı. Van Barosu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "17 Ağustos 2016 tarihinde, akşam...

Haberler 18.08.2016, 16:27
YYÜ Senatosu ve Barodan Kınama

YYÜ SENATOSU VE BARODAN KINAMA

Van Barosu Yönetim Kurulu da dün akşam polis merkezi ve polis evine yönelik yapılan bombalı saldırıyı kınadı. Van Barosu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "17 Ağustos 2016 tarihinde, akşam saatlerinde Van’da yapılan bombalı saldırı sonucunda aralarında çocukların da bulunduğu 3 kişi yaşamını yitirmiş 73’i aşkın kişide yaralanmıştır. Yapılan saldırıları kınıyor, yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yaşam hakkını hiçe sayan, toplumu tehdit eden şiddet eylemleri ile sorunlar daha da derileşmekte ve toplum bir umutsuzluğa doğru yol almaktadır. Son zamanlarda yaşanan çatışmalı sürecin binlerce insanın yaşamını yitirmesine, yüz binlerce insanın göç etmesine sebep olmuştur. Bu çatışmaların mağduriyetini ve travmasını yaşayan halkın beklentisi ve talebi artık silahların susması kalıcı şekilde toplumsal barışın tesisidir. Van Barosu olarak yapılan saldırıyı tekrar kınıyor, toplumun beklentisine kulak verilerek, silahların susturulması ve bir an önce barış çabalarına dönülmesi çağrısını yineliyoruz."

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Senatosu, Van, Bitlis ve Elazığ'da yaşan terör saldırılarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Saldırıların kınandığı açıklamada şöyle denildi:

"17 Ağustos 2016 tarihinde Van'da, bugün de Elazığ'da ve Bitlis'te gerçekleştirilen terör saldırılarında emniyet güçlerimizi şehit vermiş, birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve yüzlerce kişi yaralanmıştır. Hain terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet; yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Terör saldırılarını düzenleyenleri nefretle ve şiddetle kınıyoruz. Son günlerde gittikçe artan bu hain saldırıların FETÖ / PDY'nin düzenlediği darbe girişimine direnen ve demokrasi tarihine altın harflerle adını yazdıran halkın birlik ve beraberliğe iştiyakı ve sevgisinin arttığı, kardeşliğimizin her geçen gün pekiştiği, muhalefet ve hükümetin bir araya geldiği, hülasa bu ülkeye gönül verenlerin bir oldukları bir zamana tesadüf etmesi ne kadar manidardır. 19 yaşında ve ekmeğinden başka bir derdi olmayan Vanlı bir kasiyerin, yüzlerce masum vatandaşımızın bombalanmasını hangi ideoloji ve düşünceyle izah edebiliriz? FETÖ/ PDY hainleri, melun darbe girişimiyle ülkemizde iç savaş çıkartmak istediler; beceremediler! Yıllardır bu ülkeyi parçalamak isteyen PKK hainleri, son koz olarak hendeklerle bu ülkenin altını kazmak istediler; altında kaldılar. Her iki terör örgütünün aynı amaca hizmet etmeleri ne kadar manidardır. Görünen o ki bu ülke, Kürt'üyle Çerkez'iyle Türk'üyle ve tüm unsurlarıyla ayakta kaldığı ve direndiği müddetçe bu terör örgütleri de aynı çıkara hizmet etmek için bir araya gelecek ve güzel ülkemizi parçalamak için hiçbir ayrım yapmadan kan dökeceklerdir. Demek ki daha da dirençli ve uyanık olmak zorundayız! Demek ki asla ümitsizliğe ve bedbinliğe düşmemeliyiz! Demek ki safları daha da sıklaştırmalıyız! Demek ki dualarımız daha da gönülden daha da gür bir şekilde yükselmelidir! Demek ki bu ülkede yaşayan Kürt'ün Türk'ten; Türk'ün Çerkez'den gayri dostu yoktur!"
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@