Yüzlerce lira cepte kalacak!

Bakan Şimşek, kasko ile zorunlu trafik sigortasının birleştirilmesi için çalışma yapılacağını açıkladı.

Haberler 12.01.2016, 15:48
Yüzlerce lira cepte kalacak!

Bakan Şimşek, Orta Vadeli Program'ın (2016-2018) açıklandığı Kalkınma Bakanlığı Konferans Salonu'ndaki toplantının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Enflasyonda düşüşün nasıl sağlanacağına dönük bir soru üzerine Şimşek, enflasyonda gelinen noktayı çok önemsediklerini mutlaka tekrar hedeflere paralel bir patikaya oturtacaklarını söyledi.

Kısa vadede bir takım yukarı doğru baskıların bulunduğunun bir gerçek olduğunu dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde çerçeve şu: Maliye politikasında sıkı duruş devam ediyor. Bugünkü Orta Vadeli Programda, 2016 bütçesi perspektifi çok net olarak ortada. Emtia fiyatlarında ciddi bir düşüş söz konusu. Eğer küresel ekonomide baz senaryomuz, daha doğrusu, IMF'nin, Dünya Bankasının şu anda öngördükleri senaryo gerçekleşirse, emtia fiyatları düşük seyretmeye muhtemelen devam edecek. Yani güçlü bir yükseliş trendine en azından girmesi beklenmiyor. Dolayısıyla aşağı yönlü buradan destek alınabilir diye düşünüyoruz. Burada en önemli konu tabii ki yapısal reformlar. Özellikle verimliliği artıracak, üretilen ürünlerin birim maliyetlerini aşağıya çekecek reformlar ön plana çıkıyor."

Gıda Komitesi'ne ilişkin bir soruya karşılık da Şimşek, Komite'yi kesinlikle daha işlevsel hale getireceklerini söyledi.

Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile görüştüklerini, bu alandaki çalışmaların yakında kendilerine sunulacağını, daha güçlü bir şekilde adım atacaklarını ifade etti.

Üretim paketine yönelik bir soru üzerine de bugüne kadar bölgesel teşvik sisteminin uygulandığını hatırlatan Şimşek, yüksek teknolojiye de 5'inci bölge teşviğinin uygulandığını belirtti. Şimşek, "Biz şimdi OECD sınıflandırmasını baz alarak bu çerçevede acaba orta-yüksek teknolojiyi de yine daha güçlü bir şekilde destekleyebilir miyiz? Bir parçası bu. Bir çok diğer boyutu var ama bu çalışmalar belli bir noktaya geldikten sonra Ar-Ge'de olduğu gibi paylaşmanın daha doğru olacağı kanısındayım" ifadesini kullandı.

- BES'e otomatik katılım çalışmaları

Yurt içi tasarrufları artıracak ilave ne tür tedbirlerin bulunduğun sorulması üzerine Şimşek, bireysel emeklilik sisteminde otomatik katılım hususunu çalıştıklarını, bunun en önemli unsurlardan biri olabileceğini bildirdi. Burada yine gönüllük esasının devam edeceğine işaret eden Şimşek, ancak herkes otomatik olarak katılacağını, bunun önemli bir husus olduğunu söyledi.

Şimşek, "Bir diğer husus da hükümet programımızda zaten yerini buldu, hatta bazıları konusunda ikincil düzenlemeleri yaptık. Çeyiz hesabı gibi, konut edindirme anlamında yapılacak tasarruflara katkı anlamında zaten yine bir takım adımlar attık, atıyoruz. İstihdam oranındaki artış bağımlılık oranını aşağıya çekerek, hane halkının tasarruflarına olumlu etkide bulunabilecektir" dedi.

Büyüme vizyonunu ortaya koyarken en önemli etkinin iç talepten geleceğine dikkati çeken Şimşek, gelirler politikasının iç talebi destekleyici olduğunu belirtti.

BES'e katılımların ne düzeyde olduğunun sorulması üzerine de Şimşek, bireysel emeklilik sisteminin büyük bir "başarı hikayesi" olduğunu belirterek, 2013'ten sonra büyük bir ivme kazandığını, katılımcı sayısının 6 milyonu bulduğunu, fon miktarının da 50 milyar liralara dayandığını kaydetti. Şimşek, bunu daha ileriye taşımaları gerektiğini söyledi.

- "Jeopolitik gerginliklerin son yıllardaki kadar üst düzey olmamasını bekliyoruz"

Siyasi belirsizliğin azalması, reformların devreye girecek olmasının da yatırımları etkileyeceğini ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:

"AB'nin toparlanması dış talep etkisini belki bir miktar güçlendirecektir. Jeopolitik gerginliklerin biz bir anda yok olmasını falan beklemiyoruz. Sadece şu andaki son gelişmelere bakarsanız, Irak'ta olsun, özellikle Irak'ta tabi ki DAEŞ'a yönelik bir takım başarılar var. Bu önemli çünkü Irak bizim önemli bir ticaret pazarımız. Oradaki ticaret kanallarının tıkanmaması çok önemlidir. Suriye konusuna ilişkin olarak da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin aldığı kararlar var. Bir yol haritası var. En azından şu son yıllardaki kadar bu gerginliklerin üst düzeyde olmamasını bekliyoruz, varsayımımızın esasını bu oluşturuyor"

Şimşek, yatırım çekmek için yatırım ortamını iyileştireceklerini, bu konuda da bir takım ipuçlarını verdiklerini söyledi.

Yeni Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ile birlikte Türkiye ekonomisinin dünya sıralamasında kaçıncı sırada olacağının sorulması üzerine Şimşek, "Satın Alma Gücü Paritesi (SAP) ile 2015'te ve 2016'da da Türkiye'nin sıralaması 17'inci. Dolayısıyla orada bir değişiklik söz konusu değil. Cari piyasa kuruyla yapılan hesaplarda ileriye dönük bir projeksiyon yapabilmemiz için bütün diğer ülkelere de bakmak gerekiyor ama orada da tabii ki bakacağız, çünkü kurla yakından ilişkilidir, şu anda da epey bir volatilite söz konusu olduğu için. Esas olan burada Satın Alma Gücü Paritesiyle Türkiye'nin konumunda bir değişiklik olmayacağıdır" dedi.

 

- Merkez Bankası başkanlığına atama

Merkez Bankası Başkanı ile Hazine Müsteşarı atamalarına yönelik bir soru üzerine de Şimşek, ne Merkez Bankasında ne de Hazine'de bir boşluk söz konusu olmadığını söyledi. Hazine Müsteşarlığında mükemmel bir uyumla, ilgi alanı içerisinde işlerin yürüdüğünü belirten Şimşek, "Merkez Bankasıyla ilişkin spekülasyonlar için de son derece erkendir. Şunun altını net olarak çizmek istiyorum. Bütün atamalarımızda liyakati esas alacağız, önemli olan husus budur. Bugüne kadar böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır" ifadelerini kullandı

Hükümet kurulur kurulmaz Rusya ile yaşanan sorundan, OVP, bütçe gibi konuları yoğun bir şekilde çalıştıklarını anlatan Şimşek, "Doğrusu henüz bürokratik atamalar noktasında hiçbir yerde doğru düzgün önemli adımlar atılmadı, dolayısıyla önümüzdeki dönemde, bu kurumlarımız çok önemli kurumlardır, liyakat esaslı bir şekilde ne yapılacaksa yapılacaktır. O konuda bir tereddüt olmasın" diye konuştu.

- 2016'daki temel riskler

Başbakan Yardımcısı Şimşek, 2016 yılına dönük temel risklerin ne olduğunun sorulması üzerine de şu görüşlere yer verdi:

"Küresel para politikasındaki normalleşmede gelişmiş ülkelerin ayrışmasından tutun, emtiaya dayalı komşu ülkelerimizdeki talep gibi hususlar var. Jeopolitik gerginlikleri sizler çok iyi biliyorsunuz. Burada iki tane bence çok önemli konu var, bütün ülkeler için, Türkiye dahil. Çin'deki yavaşlama... Bu yavaşlama yönetilebilir... Çünkü Çin ne yapmaya çalışıyor? Çin yatırım ihracat eksenli bir büyümeden daha çok iç talep eksenli bir büyümeye doğru yeniden dengelenme sürecine girmiş durumda. Çin bunu yaparken bir sert düşüş riskini yönetmek durumunda. Bu sert düşüş riskini yönetmek için de şu anda ciddi teşviklerle bu işi götürüyor. Dolayısıyla Çin'de biz yavaşlamanın devam edeceğini ama bunun kademeli olacağını, yine Fed faiz artışı çok önemli bir risk herkes için, orada da artışın kademeli olacağını, sınırlı olacağını öngörüyoruz. Buralarda herhangi bir beklenmeyen durum çıkarsa, tabii ki diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'yi de etkileyebilir."

- "Zorunlu trafik sigortaları konusunu çalışacağız"

Orta Vadeli Programı açıklayan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kasko yapan vatandaşın trafik sigortası ödememesi için çalışma yapacaklarını belirtti.

Zorunlu trafik sigortasına ilişkin soruya yönelik olarak Şimşek, geçmişte hasarı olan araç sahiplerinin trafik primlerinde yüksek bir artışın söz konusu olduğunu ifade etti. İkinci olarak bedeni hasarların tahmini konusunda belirsizlikler bulunduğuna işaret eden Şimşek, bunun da prim artışlarındaki diğer önemli bir faktör olduğunu söyledi. Şimşek, "Kasko ile zorunlu trafik sigortası birleştirilebilir mi veya kasko yapana zorunlu trafik sigortası yükümlülüğü kaldırılabilir mi, bu konu, bunlar yapısal bir çerçevede Hazine Müsteşarlığı tarafından çalışılır, biz de bu konulara bakarız. Dolayısıyla bu hususu çalışacağız diyelim bu aşamada" ifadelerini kullandı.

 

 

- Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatına yönelik bir soru üzerine de Şimşek, "Kıdem tazminatı olsun, iş gücü piyasası reformunun tamamı olsun, bunlar hakikaten Türkiye için önemli reformlardır. Tabii ki bütün kesimlerle istişare içerisinde, elimizden geldiğince uzlaşma içerisinde bu reformları hayata geçirmek istiyoruz ama bu ülkede istihdamın artması lazım, bu ülkede bütün işçilerimizin kıdem tazminatı hakkının garanti altına alınması lazım. Ben bu konuyu bu çerçeveden görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: piramithaber


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13°
açık
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Kasım 2019
İmsak 06:02
Güneş 07:29
Öğle 12:39
İkindi 15:15
Akşam 17:38
Yatsı 19:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@