Yüz binlerce öğretmen ve öğretmen adayının yanıt aradığı sorular

Paralel ihanet çetesinin darbe girişimi sonrası pek çok kurumda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı'nda da olağanüstü bir dönem yaşanmaya başladı.

Haberler 04.08.2016, 21:37 04.08.2016, 22:05
Yüz binlerce öğretmen ve öğretmen adayının yanıt aradığı sorular

Paralel ihanet çetesinin darbe girişimi sonrası pek çok kurumda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı'nda da olağanüstü bir dönem yaşanmaya başladı. Evveliyatında da pek çok soruya yanıt aranan MEB'de, bu dönemde cevaplanması gereken soruların iyiden iyiye artığı gözlemlenmekte. Özellikle kendilerini ilgilendiren konularda öğretmenler ve öğretmen adayları yetkililerin net açıklamalar yapmalarını beklemekte. İşte öğretmen ve öğretmen adaylarımızın merak ettikleri o sorular:

1- Lisansları iptal edilen ve açığa alınan öğretmen sayısı 50 bini aşmışken, Sayın Başbakanın yapmış olduğu 15 bin öğretmen alımı sayısınında bir artış olacak mı?

2- Yayımlanan Sözleşmeli Öğretmenlik Görevlendirmesi Uygulama Usul ve Esasları yönetmeliğinde belirtilen, sözleşmeli öğretmenliğin şubat ayında yapılacak olması 2017 yılı Şubat ayı başta olmak üzere bundan sonra yapılacak öğretmen alımını kadroludan sözleşmeliye dönüştürmeyi mi amaçlamaktadır? Bu yönetmeliğin uygulanması ile birlikte fiilen kadrolu öğretmenlikten sözleşmeli öğretmenliğe geçiş mi yapılacaktır? Böylece kadrolu öğretmenlik tarihe mi karışacaktır?

3- Mali ve sosyal hakları yönetmeliğe tam olarak yansıtılamayan sözleşmeli öğretmenlikle ilgili yeni bir düzenleme yapılacak mıdır?

4- Açığa alınan öğretmenler tekrar göreve döndürülecek midir, döndürülecekler olursa yerlerine atama yapılması durumunda nasıl bir yol izlenecektir?

5- İptal edilen 2010 KPSS ile ilgili nasıl bir yol izlenecektir, hakkıyla bu sınavı kazanmış olan öğretmenler ile hırsızlar nasıl ayırt edilecektir?

6- 13 yıldır soruları çaldıkları bakanlıklarca belirtilen bu hain örgütün hırsız üyeleri kamudan temizlenerek, bu süreçte mağdur olan, yıllarca kamuya yerleşemeyen mağdurlara yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?

7- Sayıları her geçen gün artan engelli öğretmen alımı konsunusundaki çalışmalar hangi aşamadadır?

8- İkinci il dışı ve il içi atamalar yapılacak mı?

9- Müdür yardımcılığı atamaları takviminde bir değişiklik olacak mı?


Ve daha pek çok sorunun yanıtını arayan öğretmenler, Bakanlık tarafından tatminkar bir açıklama beklemektedir. Gelecekleri ile ilgili kararlar alan, karar aşamasında olan yüz binlerce öğretmen ve onların yakınları her gün bu sorularla yatıp kalmaktadır. Soruların  çözümü için ve eğitim öğretim yılına hazırlıkların tam olarak yapılabilmesi adına yetkililer bir an evvel bu sorulara kulak vermelidir.


Kaynak: www.ogretmendenhaber.net / Özel Haber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@