Yurt Dışında Oy Verme İşlemi Başladı

BERLİN(ANKA) -7 Haziran seçimleri için yurt dışında oy verme işlemi bugün başladı.  Bir milyon 406 bin Türk seçmenin yaşadığı Almanya’da ilk kez oy kullanılan cumhurbaşkanlığı se&c

Haberler 08.05.2015, 12:28
Yurt Dışında Oy Verme İşlemi Başladı

BERLİN(ANKA) -7 Haziran seçimleri için yurt dışında oy verme işlemi bugün başladı.  Bir milyon 406 bin Türk seçmenin yaşadığı Almanya’da ilk kez oy kullanılan cumhurbaşkanlığı seçimine göre daha büyük bir katılım olacağı ve sonucunun Türkiye'deki siyasi tabloya etki edeceği düşünülüyor.

Geçen yıl ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanan yurt dışındaki Türk vatandaşları, bu kez Haziran seçimi için 8-31 Mayıs tarihleri arasında 54 ülkedeki 109 temsilcilikte oy kullanabilecek,

Bu arada, oy kullanılabilecek temsilciliklerden 13'ünün bulunduğu Almanya'da oylar  9 Başkonsolosluk'ta verilecek. Fiziki koşulları uygun olmayan dört başkonsolosluk ise kiraladıkları binalarda vatandaşların oy vermelerini sağlayacak.

-GEÇEN YIL KATILIM ORANI YÜZDE 8'DE  KALMIŞTI-

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının 7 Haziran seçimi için oy kullanma işleminin başlaması üzerine Deutsche Welle’ye konuşan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, Avrupa'daki Türk seçmenleri seçime katılmaya teşvik etmek üzere çok sayıda etkinlik düzenlediklerini belirtirken geçen yıl 10 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 8'lik katılım oranı tespit edildiğini söyledi.

Çelik, "Yurtdışından oy verme hakkı sağlanınca siyasilerin ilgisi özellikle Avrupa'ya arttı. Seçimlere katılım yüksek olursa, buradaki oy potansiyeli de ortaya çıkar. Bu seçimi bu nedenle önemsiyorum" derken  seçimlere katılım oranının yüksek olması durumunda Avrupa'daki Türklerin Ankara'dan çözülecek sorunlarI konusunda daha hızlı ilerleme sağlanacağını vurguladı.

Geçen seçimde katılımın düşmesinde etkili olduğu belirtilen randevuyla oy kullanma sisteminin kaldırıldığına dikkat çekilirken bu yıldaki seçimlerin ayrıca yaz tatiline rastlamadığını, daha çok oy verme yerinin de olduğuna işaret ediliyor.  

Son verilere göre Almanya'da bir milyon 406 bin Türk seçmenin yaşadığı, bu rakamın Türkiye'deki siyasi tabloya büyük oranda etki edecek büyüklükte olduğu düşünülüyor. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@