Yunanistan'dan Erdoğan'a tepki ''Ne gece ne gündüz gelebilirler''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ''Bir gece ansızın gelebiliriz'' çıkışına Yunanistan'dan tepki geldi. Ege'de sular durulmuyor.

Yunanistan'dan Erdoğan'a tepki ''Ne gece ne gündüz gelebilirler''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ''Bir gece ansızın gelebiliriz'' çıkışına Yunanistan'dan tepki geldi. Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Türkiye ile Yunanistan arasında son zamanlardaki gerilimi değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemlerine karşı sert tepki verdi. Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, ''Ne gece ne de gündüz gelebilirler, çünkü alacağı cevap çok güçlü olacaktır'' diyerek tepkisini dile getirdi.

Türkiye ile Yunanistan arasında son aylarda çıkan gerginlik F-35, Ege Adalarının silahlanması, karşılıklı tepkiler ve iptal edilen görüşmeler sonrası siyasi çatışma meydana geldi. Gelişen olaylar ve karşılıklı söylemlere karşı açıklama yapan Bakoyannis, ''Türkiye şu anda eşi görülmemiş bir tehditler zirvesinde. Daha önce bu tür söylemleri, özellikle de Cumhurbaşkanı'ndan hiç duymadım'' dedi. 

Bakoyannis, ''Ne gece ne de gündüz gelebilirler, çünkü alacağı cevap çok güçlü olacaktır. Yunanistan'ın yanıt vermeyeceğini düşünüyorsa yanılıyor'' diyerek sözlerine şöyle devam etti. Türkiye, Yunanistan'ın kapsamlı silahlanmasına karşı korktuğu ve Türkiye'den daha güçlü konuma geldiği için kendisini ''güvensiz'' hissetmesinden dolayı bu tür açıklamalar yaptığını dile getirdi.

Yunanistan'ın hayalperest davranışları, Türkiye'yi Ege Denizi'nde kışkırtıcı hamleleriyle arka planda kendisini destekleyen ülkelere güvenerek ikinci defa aynı hatayı tekrarlamaya çalışıyor. Amerikan askeri üsleri, Avrupa devletlerinden gelen borçlanma paketleri ve aldığı borçlarla silahlanmaya giderek Türkiye'yi olası çatışmada mağlup edebileceği düşüncesiyle hayal üstü düşüncelere kapılmaktadır. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun'da TEKNOFEST etkinliğinde açıklamalarını Balkan ziyaretlerinde detaylı söylemleriyle genişletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Benim bu anlattıklarım bir rüya değil. Eğer bir gece ansızın gelebiliriz diyorsak, ne dedim; vakti saati geldiğinde TEKNOFEST'te bunu söyledim bir gece ansızın gelebiliriz. Niye? Eğer ellerinde bu adalar var, bu adalarda üsler var. Buralardan hareketle bize karşı bu tür böyle gayrimeşru tehditler devam ederse sabrın da bir sonu vardır. İşte o sabrın sonu geldiği anda biz ne diyoruz, sabrın sonu selamettir. Biz de o selameti gördüğümüz anda vakti saati gelince gereği yapılır. Bunu da Yunanistan'ın bildiğine inanıyorum. O vakit saat gelirse gereği yapılır. Çünkü bizim uçaklarımıza radar kilitlemesi şu bu adımları atmak hayra alamet değil.'' ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER