Yumurta almak mı daha ekonomik? Tavuk almak mı? İşte tasarruf için sorulan o kritik sorunun cevabı...

Günden güne gelen zamlarla birlikte fiyatına alışılamayan ürünlerden birisi de yumurta oldu. Yumurta fiyatları o soruyu sordurttu! Yumurta almak mı daha ekonomik? Tavuk almak mı? İşte o sorunun cevabı...

Yumurta almak mı daha ekonomik? Tavuk almak mı? İşte tasarruf için sorulan o kritik sorunun cevabı..

Artan enflasyon ve dolar kuru nedeniyle gelen zamların ardı arkası kesilmezken özellikle de gıda ürünlerine gelen zamlar vatandaşın cebini yakmıştı. Özellikle de sık tükettiğimiz yiyecekler arasında yer alan yumurtanın fiyatı ağızları açık bırakmıştı. Gelen zamlar sonrası pahalılaşan yumurta vatandaşa o soruyu sordurttu. Yumurta almak mı daha ekonomik? yoksa tavuk almak mı? İşte o sorunun merak edilen cevabı...

Kahvaltı tabaklarının vazgeçilmezlerinden birisi olan yumurta farklı tarifleriyle oldukça sevilerek tüketiliyor. Vatandaşların en çok tükettiği yiyeceklerden birisi olan yumurta hem pazar hem de market fiyatlarıyla zorlamaya devam ederken  günlük tüketilen yumurta evlerde sadece hafta sonu tüketilmeye başladı. 

Yumurta almak mı daha mantıklı? Tavuk almak mı?

Yumurta fiyatlarının oldukça artmasının ardından vatandaş yumurtayı gelenekselleşmiş kahvaltı masasından kaldırmıştı. Köy tavuğu daha pahalı olurken normal yumurtaların fiyatları da oldukça arttı. Gelen zamlardan etkilenen yiyeceklerden birisi de yumurta oldu. 

Yumurta almak mı daha ekonomik? Tavuk almak mı? İşte tasarruf için sorulan o kritik sorunun cevabı...

Gelen zamlarla birlikte birçok gıda ürününde fiyat artışı yapılmıştı. Fiyat artışlarının ardından özellikle de şeker, yağ, pirinç, süt ve yumurta gibi ihtiyaç duyulan ve sık tüketilen yiyeceklere zam gelmesinin ardından vatandaşlar esprili bir paylaşımla 'yumurta almak mı daha mantıklı? tavuk almak mı? sorusunu yöneltti. Gelin, sizlere bu sorunun cevabını verelim.

Yumurta almak mı daha ekonomik? Tavuk almak mı?

Üç kişilik bir ailenin haftada 15'li yumurtayı bitireceğini düşünürsek ve hesaplamalarımızı 15 'li yumurta üzerinden yapacak olursak öncelikle 15'li yumurta fiyatına bakmalıyız. 15'li. yumurta fiyatı şu anda  49,95 TL. Yumurtanın tanesi ise 3,33 TL.ye gelmiş oluyor. 

Bir tavuk alarak yumurtasından yararlanmak için bakmaya karar verecek olursak tavuk fiyatı ortalama 35 TL. arasında değişim göstermektedir. Bu tavuğu günlük yemlemeniz gerektiğini ve yem fiyatlarının bir çuvalının 220.60 TL olduğunu düşünecek olursak bu tavuk sağlıklı büyüdüğü taktirde 3-4 günde bir yumurtlarlarken sonradan 3 günde 2 yumurta bırakmaya başlarlar. Günde bir taneden hesaplayacak olursak ayda 30 yumurta elde etmiş, 3 günde iki yumurtadan hesaplayacak olursak da 21 yumurta elde etmiş oluruz.