Ysk Seçimlere Jeneratör Önlemi Aldı

ANKARA (ANKA) - Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçim günü yaşanabilecek elektrik kesintisiyle ilgili “Bu seçim dönemine ilişkin olarak Adalet Bakanlığı ile görüştük, ilçe seçim kurullarında gerekli tedbirleri aldık,

Haberler 08.04.2015, 21:38
Ysk Seçimlere Jeneratör Önlemi Aldı

ANKARA (ANKA) - Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçim günü yaşanabilecek elektrik kesintisiyle ilgili “Bu seçim dönemine ilişkin olarak Adalet Bakanlığı ile görüştük, ilçe seçim kurullarında gerekli tedbirleri aldık, jeneratör olan adliyelerimizi ilçe seçim kurallarının yerlerini belirledik. Jeneratör bulunmayan yerlerle ilgili seçim gününe kadar tamamında jeneratör alınabilmesi için gerekli çalışmaları yaptık. Herhangi bir sorun çıkacağını düşünmüyorum” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, dün itibariyle 21 siyasi partinin milletvekili aday listelerini YSK’ya verdiğini, bunlardan 20 tanesinin saat 17.00 itibariyle listesini testim ettiğini. İlk Parti’nin ise saat 17.22’de listesini sunduğunu, kendilerinin listeleri getirirken kaza yaptıklarını bildirdiğini belirterek, bu partiye ilişkin olarak YSK’nın toplanarak bir karar vereceğini kaydetti.

Güven, dün verilen listelere göre 14 siyasi partinin 85 seçim çevresinde, 1 siyasi partinin 79, 1 partinin 77 seçim çevresinde, 1 partinin 59 seçim çevresinde, 2 partinin 58 seçim çevresinde, 1 partinin ise 45 seçim çevresinde aday bildirdiğini ifade etti. Dün saat 17.00’den itibaren bildirilen aday listelerinin incelemeye alındığını belirten Güven, “Bazı siyasi partilerimiz aday listelerini eksik bildirimle, bazı siyasi partilerimiz de bildirdikleri aday listelerinde bilgi ve belgelerinde eksiklikle bize gelmişlerdir. Bu partilere bir süre verilecektir. 9 Nisan 17.00 itibariyle eksiklikleri gidermek için kendilerine 2 günlük süre tanıyacağız. Süre tamamlanmadan eksiklerin tamamlanması için siyasi partilere gerekli bildirimlere başlanılmıştır. 11 Nisan itibariyle tüm eksiklikleri siyasi partiler bize bildirmek zorundadır. Siyasi partilerimizin ülke çapında seçime girebilmesi için en az 41 ilin tamamında tüm adayları eksiksiz bildirmekle yükümlüdür. Bir ilin tam olabilmesi için de o ildeki çıkacak milletvekili sayısı kadar adayın gösterilmesi gerekir. Siyasi partiler aday veya belge eksikliği halinde o ilde seçime katılma hakkını kaybedeceklerdir” dedi.

-ELEKTRİK KESİNTİSİNE JENERATÖRLÜ ÖNLEM-

Bugün itibariyle yurt içinde seçmen sayısının 53 milyon 749 bin 850, yurt dışı seçmen sayısının da 2 milyon 867 bin 609 olduğunu ifade eden Güven, bağımsız milletvekili aday sayısın ise 181 olduğunu açıkladı. Bağımsız adayların 165’inin erkek, 16’sının ise kadın olduğunu belirten Güven, seçim için YSK olarak gerekli önlemleri aldıklarını ve seçimin yapılmasını beklediklerini kaydetti. Yurt dışında 54 ülkede, 112 temsilcilikte ve 33 gümrük kapısında seçim yapılacağını anımsatan Güven, yurtdışında oy kullanmanın 8 Mayısta başlayacağını, 31 Mayıs itibariyle sona ereceğini belirtti.

Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisinin anımsatılarak, seçim günü bir elektrik kesintisi yaşanmaması için bir önlem alınıp alınmadığının sorulması üzerine Güven, şunları kaydetti:

“Her seçim döneminde Enerji Bakanlığı ile yoğun ilişki içine girip tedbirlerin alınması hususunda gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Her seçim dönemi de bu konu gündeme geliyor. Ancak seçim günleri yaşanan elektrik kesintileri diğer günlerden çok daha az oluyor. Ama ümit edilir ki hiç yaşanmasın. Bu seçim dönemine ilişkin olarak Adalet Bakanlığı ile görüştük, ilçe seçim kurullarında gerekli tedbirleri aldık, jeneratör olan adliyelerimizi ilçe seçim kurallarının yerlerini belirledik. Jeneratör bulunmayan yerlerle ilgili seçim gününe kadar tamamında jeneratör alınabilmesi için gerekli çalışmaları yaptık. Herhangi bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.”

-HER TÜRLÜ HAZIRLIK YAPILILYOR-

Hangi seçim bölgesinde jeneratör eksikliğinin bulunduğunun sorulması üzerine Güven, “Bir kısım eksiklik var. Ama onlarla ilgili seçime kadar eksiklik giderilecek. Bir iki saat önce Müsteşar beyle tekrar görüştüm her türlü hazırlığı yapıyorlar” dedi.

Milletvekili adayı gösterilen bazı isimlerin istifa ettiğinin anımsatılarak, bunların başka partiden aday olup olamayacağının sorulması üzerine Güven, adaylık süresinin sona erdiğini artık aday olunamayacağını belirtti.

-SEÇİMİN VE GÜVENLİĞİN TEMİNATI SİYASİ PARTİLERDİR

Siyasi partilerin seçimin yapılmasındaki rolüne ilişkin soruya karşılık Güven, seçimde yarışanın da seçimi yapanın da siyasi partiler olduğunu vurguladı.

Önceki milletvekili seçimindeki orana göre, yüzde 95'in üzerinde seçmeni temsil eden siyasi parti temsilcilerinin seçimde görev aldığını hatırlatan Güven, sandıktan çıkan oyun kime ait olduğunun sayım döküm cetveline yazıldığını ve siyasi parti temsilcilerinin burada imzası bulunduğunu anlattı. Bu sonuçların sandık sonuç tutanağına aktarıldığını, ilçe seçim kuruluna gönderildiğini belirten Güven, siyasi parti temsilcilerinin çoğunlukta olduğu bu kurulda birleştirme yapıldığını kaydetti. Bu tutanakların YSK'ya geldiği anda tüm siyasi partilere gönderileceğini ifade eden Güven, "Onun için hep diyorum, seçimin ve güvenliğin teminatı siyasi partiler. Siyasi partilerimizin mutlaka sandığın başında olmaları gerekir. Siyasi partilerimiz tarafından sandık başına gidilmesi halinde hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum” dedi. (ANKA)

(YE/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@