Ysk Partilerin Propaganda Konuşma Sürelerini Belirledi

ANKARA (ANKA) – 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri için radyo ve televizyonlarda yapılacak propaganda konuşmalarının esasları belirlendi. AK Parti 10'ar dakikalık 3 konuşmaya ilaveten 20 dakikalık 1 konuşma daha yapacak.

Haberler 08.05.2015, 11:00
Ysk Partilerin Propaganda Konuşma Sürelerini Belirledi

ANKARA (ANKA) – 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri için radyo ve televizyonlarda yapılacak propaganda konuşmalarının esasları belirlendi. AK Parti 10'ar dakikalık 3 konuşmaya ilaveten 20 dakikalık 1 konuşma daha yapacak. Anamuhalefet partisi CHP 10'ar dakikalık 4 konuşma, TBMM'de grubu bulunan MHP ve HDP 10'ar dakikalık 3 konuşma gerçekleştirecek. Seçime katılan 20 partiden sadece AK Parti, CHP, MHP ve HDP görüntülü propaganda yapacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun, 7 Haziran'da yapılacak genel seçime katılan siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmaları ve görüntülü propagandaları düzenleyen kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. YSK’nın kararına göre, siyasi partiler radyo ve televizyonlarda yapacakları propaganda konuşmalarına 31 Mayıs’ta başlayacak.

Seçime katılacak tüm siyasi partiler 10'ar dakikalık iki konuşma haklarından birini 31 Mayıs Pazar, diğerini ise 6 Haziran Cumartesi günü saat 18.00'e kadar kullanmak zorunda olacaklar.

Seçime katılacak partilerden anamuhalefet partisi CHP 10'ar dakikalık 4 konuşma, TBMM'de grubu bulunan MHP ile HDP 10'ar dakikalık 3 konuşma yapacak. YSK’nın kararına göre, AK Parti'nin ise 10'ar dakikalık 3 konuşmaya ilaveten 20 dakikalık 1 konuşma daha yapma hakkı bulunuyor.

Seçime katılan diğer 16 parti ise 10'ar dakikalık 2 propaganda konuşması yapabilecek.

-İLK KONUŞMA 31 MAYIS’TA-

Televizyondan yapılacak propagandalarda AK Parti, CHP, MHP, HDP görüntülü propaganda hakkına sahip olurken, seçime katılan diğer 16 siyasi parti sadece 31 Mayıs ile 6 Haziran'da iki propaganda konuşması yapabilecek. AK Parti, CHP, MHP ve HDP, görüntülü propaganda haklarını kullanmak istedikleri gün ve saatleri en geç 22 Mayıs Cuma günü saat 17.00'ye kadar YSK’ya bildirecek. Söz konusu partilerin görüntülü propaganda yapmak için bildirdikleri saatlerin çakışması halinde yayın sırası ad çekme usulüyle belirlenecek.

Görüntülü propagandaların usul ve esaslarına ilişkin düzenleme bu tip propagandaların TRT dışında hazırlatılmasını öngörüyor. Görüntülü propagandaların günde iki dakikadan az olamayacak ve bir gün içinde toplam süresi 10 dakikayı geçemeyecek. Ayrıca görüntülü propagandalar partilerin propaganda sürelerinin yarısını aşamayacak. Siyasi partiler ilk konuşmalarında seçim beyannamelerini anlatacak.

Partiler TRT'de birden fazla kanalda görüntülü propagandalarını dağıtabilecek. Görüntülü propagandalarda siyasi partiler yaptıkları ve yapacakları icraatları anlatabilecek. Ancak görüntülü propagandalarda suç teşkil edecek görüntülere yer verilemeyecek. Görüntülerde suç teşkil eden bir hususun bulunduğu hallerde YSK bunların yayımını durduracak. Ayrıca YSK, TRT imkanlarına göre propaganda görüntülerinin hangi süre içinde TRT'ye teslim edileceği ve TRT'deki gösterilme zamanlarının düzenlenmesinden de sorumlu olacak.

-KONUŞMA SIRASI KURA İLE BELİRLENECEK

Radyo ve televizyonda konuşma yapmak için başvuran partilerin yayın zaman ve sıraları 23 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00'de YSK'da ad çekme usulüyle belirlenecek.

Propaganda konuşmalarında Türk bayrağı ile YSK’nın belirlediği büyüklükteki parti bayrağı, konuşmacının arkasındaki panoya veya ekrana net olarak görülebilecek şekilde asılacak veya ekrana verilecek. Ayrıca konuşmanın yapılacağı setin biçim ve rengi  YSK'nın belirlediği esaslara göre TRT tarafından hazırlanacak. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@