YSK Kararıyla Haftasonu İstanbul'da Ara Seçim Var! Sandığa Gidiliyor

İstanbul'da 6 Haziran Pazar günü seçim düzenlenecek. 14 mahallede muhtarlık seçimleri yeniden yapılacak ve yeni muhtarlar belli olacak. İşte haftasonu gerçekleştirilecek seçimlere dair ayrıntılar.

YSK Kararıyla Haftasonu İstanbul'da Ara Seçim Var! Sandığa Gidiliyor

İstanbul il genelinde 14 farklı mahallede muhtarlık seçimleri yeniden yapılacak. Muhtarlık seçimlerinin yeniden yapılmasında ölüm, hastalık ve zorunlu durumlar gibi nedenler yer alıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı muhtarlıkları düşen isimlerine yerine yeni muhtarların belirlenmesi adına Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 6 Haziran Pazar günü mahalle ve köylerde seçim yapılmasına karar verildi. 

YSK KARARIYLA 14 MAHALLEDE MUHTARLIK SEÇİMİ

Türkiye genelinde 753 yerde İstanbul'da ise 14 mahallede ara seçimler yapılacak. 6 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek seçimler öncesi ise her muhtar adayı ayrı ayrı çalışmalarına devam ediyor. Deyim yerindeyse kapı kapı dolaşarak oy isteyen muhtar adayları seçimde en fazla oyu olmak ve muhtar olabilmek için çalışıyorlar. 

Aday oldukları mahallelere pankartlar ve posterler asıp, el ilanları dağıtan muhtar adayları, kapı kapı dolaşıp, oy istiyor. Mahalle sakinlerinin muhtar adaylarına taleplerini dile getiriyorlar. 

Park, Yeşil Alan ve Sağlık Ocağı Talepleri

Muhtar adaylarının karşılaştıkları taleplerin başında yeşil alan ve çocuk parkı geliyor. Mahalle sakinleri kendi mahallerinde çocukların vakit geçirebileceği alanlar konusunda söz alırken ikinci sırada yer alan talep ise sağlık ocakları oluyor. 

KADIN ADAYLARDA YARIŞIN İÇİNDE

Kadın muhtar adayları da muhtarlık yarışının içerisinde ancak sayıları oldukça az. İstanbul'da muhtarlık için tek bir kadın aday oldu. Bayrampaşa Vatan Mahallesi'nde muhtar olabilmek aday olan isimlerden bir tanesi Dilek Teksoy. Ara seçimin kadın muhtar adayı çalışmalarına ilişkin kısa bir açıklamada bulunarak "2014 yılından beri muhtarlıkta çalışıyorum. Muhtarımız vefat ettiği için ara seçim olacak. Altı adayız, tek kadın adayım. Seçim havası oluştu.Beş erkeğe karşı tek kadın olmam da bir ilgiye neden oluyor." dedi. Teksoy ayrıca mahallede sağlık ocağının eksik olduğunu, seçilmesi durumunda bu eksikliği dile getireceğini ifade etti. 

Yorumlar (1)
H.çelebi 2 hafta önce
6 haziran pazar günü seçim yapılacak (pazartesi değil)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@