Ysk Başkanı: Seçime Katılımın Yüksek Olması Demokrasi Adına Önemli Bir Kazanım

ANKARA (ANKA ) - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçime katılımın olduk&cc...

Haberler 02.11.2015, 11:55
Ysk Başkanı: Seçime Katılımın Yüksek Olması Demokrasi Adına Önemli Bir Kazanım

ANKARA (ANKA ) - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçime katılımın oldukça yüksek olduğunu belirtirken, bunun demokrasi adına önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.

Güven, dün yapılan Milletvekili Genel Seçimine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçimin ardından oyların tamamının sayıldığını, sonuçların sisteme girildiğini dile getiren Güven, taramaların da büyük oranda tamamlandığını ifade etti.  Sonuçlarla ilgili herhangi bir sorun bulunmadığının altını çizen Güven, itiraz süreleri sona erdiğinde, 11-12 gün sonra sonuçları açıklayacaklarını bildirdi.

Seçime katılım yüksek olduğunu, bunun da demokrasi adına önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Başkan Güven,  şunları kaydetti:

“Katılım oranı, ortalama yüzde 85,18. Yurt içi katılım oranı yüzde 87,34, yurt dışı katılım oranı yüzde 44,78 olarak gerçekleşti. 56 milyon 949 bin 9 seçmenimizden 48 milyon 537 bin 201 seçmen oyunu kullandı.”

Güven, YSK tarafından alından tedbirlerle geçen döneme göre geçersiz oy sayısının azaldığını dile getirdi. “Vatandaşımızın daha az hataya düşmesini sağlayacak tedbirler almıştık, böylelikle 7 Haziran seçiminde 1 milyon 346 bin 340 geçersiz oy varken, bu seçimde sayı 698 bin 352’ye düştü” bilgisini veren YSK Başkanı, “İsteğimiz, vatandaşımızın daha da bilinçlenmiş şekilde, hatasız oylarını kullanmasıdır. Ülkemiz adına seçimlerin hayırlar getirmesini diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@