Yök İle Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim Ve Spor Bakanlığı Arasında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı İmzalandı

ANKARA (ANKA) – Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim ve Spor Bakanl...

Haberler 20.11.2015, 17:05
Yök İle Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim Ve Spor Bakanlığı Arasında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı İmzalandı

ANKARA (ANKA) – Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim ve Spor Bakanlığı arasında İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde “Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı” imzalandı.

​YÖK Başkanı Yekta Saraç ile Arnavutluk Eğitim ve Spor Bakanı Lindita Nikolla tarafından imzalanan “TC YÖK ile Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim ve Spor Bakanlığı Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı” esnasında, iki ülke arasında yükseköğretim alanındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla; her iki ülke arasında karşılıklı anlayış ve saygıyı artırma ve tüm ortak ilgi alanlarında işbirliğini kuvvetlendirme isteği taraflarca dile getirildi. Tarafların yükseköğretim düzeyinde işbirliği tesis etmek için kurumsal çerçeveyi oluşturma ve tarafların yükseköğretim kurumları arasında akademik ve bilimsel alanlarda değişimler gerçekleştirilmesini sağlamaya yönelik olarak; çeşitli alanlarda öğrenci ve öğretim elemanlarının hareketliliği, üniversiteler arasında çift diploma programı protokollerin imzalanmasının teşviki, burs imkânları sağlama, Türkçe ve Arnavutçanın yaygınlaştırılarak Türk ve Arnavut Dili bölümlerinin kurulması konularında mutabakata varılarak bu hususların söz konusu anlaşma ile hayata geçirilmesine imkan sağlandı.

-“KARDEŞLİK VE DOSTLUK İLİŞKİLERİMİZİN DE PEKİŞMESİNE VESİLE OLACAK BİR BİRLİKTELİK”-

Törende konuşan Nikolla, eğitime çok önem verdiklerini ifade ederek hem Türkiye hem de işbirlikçi diğer ülkelerle bu gelişimi hızlandırmak ve kalıcı kılmak istediklerini dile getirdi. Nikolla şöyle konuştu:

“İstanbul Üniversitesi gibi önemli eğitim kurumlarından ve Türk eğitim sisteminden çok şey öğrenip tecrübe edeceğimizi, kendimizi geliştireceğimizi düşünüyorum. Arnavutluk eğitimi lisans ve doktora alanında hedeflenen yolda ilerliyor. Yapılacak sözleşme çok önemli. Bu sadece sözleşme değil kardeşlik ve dostluk ilişkilerimizin de pekişmesine vesile olacak bir birliktelik. İki ülke adına çok çok önemli ve heyecan verici. Bu protokolde hoşumuza giden bir unsur Türkiye’de Arnavutluk dilini öğreten lisans programlarının açılması. Türkiye ile imzalanan bu anlaşma ile eğitimi daha da ilerilere taşıyacağımıza inanıyorum. Sıcak karşılamalarınız için teşekkür ediyorum.”

Saraç ise konuşmasında, Türk eğitim sisteminin Avrupa’da güçlü ve önemli bir noktada olduğunu belirterek, “Tıp ve mühendislik alanında oldukça önemli akademisyenler yetiştiriyor, ödüller alıyoruz. Bu bilgi birikimi dost ülkelerle paylaşmaya açık ve hazırız. Balkanlara düzenlediğimiz gezi esnasında Arnavutluk özel ilgimizi çekti. İkili diyaloglarımızı geliştirmek ve ileriye taşımak ülkemizin milli politikasıdır. Bu mevzuatlar çerçevesinde üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Arnavut öğrencilerin Türkiye bünyesinde lisans ve doktora alanında eğitim almasını isteriz. Gelişmenin en temel yolu eğitimdir. Bu protokol pek çok ülkenin ikili diyaloglarda imzaladığı önemli bir protokol. Bizim memnuniyetimiz protokolün pratik ve sonuç odaklı olmasıdır” şeklinde konuştu. (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@