Yılbaşında Hindiye Alternatif Ankara Oğlağı Dolması

ANKARA (ANKA) - Küçükbaş hayvan yetiştiricileri kurban bayramın...

Haberler 10.11.2015, 14:40
Yılbaşında Hindiye Alternatif Ankara Oğlağı Dolması

ANKARA (ANKA) - Küçükbaş hayvan yetiştiricileri kurban bayramından sonra yılbaşından da umutlu. Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç yılbaşı akşamı için hindi dolmasına alternatif olarak Ankara Oğlağı Dolması önerisini bu yıl da yineledi.

Geçtiğimiz yılbaşında düzenledikleri “dolsa da yesek” adlı kampanya ile oğlak eti tüketimi noktasında farkındalık yaratmayı başaran küçükbaş hayvan yetiştiricileri yılbaşı için kolları sıvadı.

“Yılbaşı sofraları için oğlak dolması” yapılsın önerisinde bulunan Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç yılbaşı gecesi eve paket servis noktasında Ankara’da restoranlarla işbirliği yapacaklarını söyledi.

Coğrafi işaret başvurusu yaptıkları Ankara Oğlağının Türkiye’nin yedi bölgesinde zincir market mağazalarından satın alma olanağı bulunduğunu belirten Başkan Kılınç: “Oğlak eti ile ilgili en büyük sıkıntı insanların ulaşamamasıydı. Ankara Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre oğlak etinin tüketilmemesinin en büyük sebeplerinden biri insanların ulaşamamaları. Biz de oğlak etinin ulaşılabilir olması ve tüketiminin artması için stratejik bir pazarlama faaliyeti yürüttük. Gelinen noktadan çok memnunuz. Bundan sonra hedefimiz sürdürülebilir tüketim. Artık zincir marketlerin şarküterilerinde oğlak eti satılmakta. Uzmanlar sağlıklı bir beslenme için oğlak etini buzdolabınızdan eksik etmeyin diye önerirken bizler de özel günlerde oğlak dolması yemeğini öneriyoruz” dedi.

Tamamen doğadan beslenen ve doğal beslenen Ankara Oğlağının en sağlıklı ve lezzetli kırmızı et olarak öne çıktığını belirten Hasan Kılınç: “Ankara Oğlak Dolması, bizim kültürümüzde bir ziyafet yemeğidir. Asırlardır özel günlerde oğlak dolması yemek bizim kültürümüzün bir parçası olmuştur. Yeni yılı kutladığımız ve sevdiklerimizle geçireceğimiz bu gece için oğlak dolmasından daha iyi bir seçenek düşünemiyorum” dedi.

Ankara Oğlağının sağlık yönüne de değinen Başkan Kılınç: “Yılbaşı sofraları imece hazırlanan çok zengin çeşitliliğe sahip sofralardır. Ankara oğlağı bu sofralar için de bir denge unsuru. Sindirimi çok kolaydır, sıfır yağa sahiptir. Tatlısından içeceğine zengin bir mönülere sahip yılbaşı sofraları için denge unsuru olacaktır. Yeni yıla mutlu, sağlıklı ve lezzetli başlangıç yapmak isteyenlerin için özel seçenek” dedi.

-EVE PAKET SERVİS-

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Ankara’da restoranlarla anlaşarak yılbaşı gecesi için Ankara Oğlağı Dolması yemeği için eve servis olanağı sunacak. Yılbaşı sofralarını Ankara Oğlağı dolması yemeği ile tatlandırmak isteyen Ankaralılar telefondan ya da internet sitesinden kara fırında pişmiş iç pilavlı Ankara Oğlağı dolması satın alabilecekler. Ankara Birliğine ulaşan sipariş en yakın restorana bildirilerek yılbaşında siparişler evlere ulaştırılacak. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@