Yerli deniz taksi geliyor...

Kıyı şehirlere ‘yerli deniz taksi‘ geliyor.

Haberler 04.09.2015, 21:34
Yerli deniz taksi geliyor...

İstanbul, İzmir gibi deniz kıyısı ve kalabalık illerdeki trafik deniz taksilerle hafifletilecek. Ulaştırma Bakanlığı deniz ambulansı, deniz taksi ve benzeri sürat teknelerinin yerli üretimi için çağrıya çıktı.

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, denize kıyısı bulunan İstanbul, İzmir gibi nüfusu yoğun olan illerde trafiği azaltmak için harekete geçti. Bakanlık, yerli deniz taksi üretimi çağrısında bulundu. Ar-Ge çalışmasını yaparak üretime geçebilecek olan firmalara destek de verilecek. Bakanlık hafif ve dayanıklı malzeme kullanılarak deniz ambulansı, deniz taksi ve benzeri sürat teknelerinin tasarımı ve prototip üretimi için çağrıya çıktı.

Turizm de çeşitlenecek

Kıyı illerindeki trafiğin deniz yoluyla rahatlatılması ve deniz yoluyla konforlu taşıma yapılabilmesinin amaçlandığı bu çağrı sonucunda, uygun gemi türlerinin yerli olarak üretimine yönelik araştırma yapılacak. Deniz taksi, deniz ambulansı, anfibus, hovercraft, jetboat, wig tekne gibi gemi cinslerinin yerli olarak üretimini yapabilecek olan firmalar Ar-Ge çalışmalarını tamamlayarak, çağrıya yanıt verecek. Bu üretimi yapacak olan firmalara maliyetlerinin belirli bir oranı destek ve hibe olarak verilecek. Üretimi yapılacak olan bu gemi türleriyle turizmi çeşitlendirme de diğer hedefler arasında.  

Kaynak: medyahaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@