Yeni yılda yaşanacak felaketler tek tek sıralandı! Listede Türkiye'de var

Yeni yılda yaşanması muhtemel olaylar İngiltere The Economist dergisi tarafından yayınlandı. 2023'de yaşanması muhtemel senaryolar kişiler ile paylaşıldı.

Yeni yılda yaşanacak felaketler tek tek sıralandı! Listede Türkiye'de var

Yeni yılda yaşanacak felaketler tek tek sıralandı! Listede Türkiye'de var - Yeni yılda yaşanması muhtemel olaylar İngiltere The Economist dergisi tarafından yayınlandı. 2023'de yaşanması muhtemel senaryolar kişiler ile paylaşıldı. Listede ise yeni yılda gıda krizi, enflasyon ve yüksek sıcaklıklar yer aldı. Listede Türkiye'de yer alırken Türkiye ile Yunanistan tacizleri sonrasında ülkeye müdahale yapabileceği ve bunun da ciddi bir savaşa sebep olacağı ihtimaller arasında yer aldı.

2023 yılında yaşanması muhtemel olaylar gündeme bomba gibi düştü. The Economist'e göre yeni yılda ekonomik sorun ve jeopolitik gerilimler dünyanın ana gündeminde yer edinecek. Economist tahminleri doğrultusunda 2023'te Ege bölgesinde Türkiye Yunanistan gerilimi sonrasında da Türkler'in bir müdahalesinin söz konusu olabileceğini ifade etti. The Economist ekonomik tahminlerini de sıraladı.

GIDA KITLIĞI TEHLİKESİ!

Dünyada artan enerji fiyatları, enflasyon, sıcaklıklar, kuraklık, yüksek faiz ve ekonomik büyüme ile birlikte gıda kıtlığı da Ukrayna'da yer alan çatışmaların ilerleyen aylarda nasıl sonuçlanacağına bağlı olarak devam ediyor. Ukrayna'nın hızlı bir şekilde ilerlemesi Putin'i tehdit edebilecek kapasiteye sahipken işin çıkmaza girmesi de en olası sonuçlar arasında.

TÜRKİYE'NİN İHTİMALLERİ

Rusya ve Ukrayna arasında ki savaşa odaklandığı için başka yerlerde çatışma riskleri artarken bu süreçte Rusya'nın dikkati dağılmış süreçte arka bahçede çatışmalar çıkabilir. Çin Tayvan konusunda harekete geçmek için daha iyi bir zaman olmayacağını düşünebilirken iken bu süreçte Himayalar'da Hindistan Çin gerilimi de baş gösterebilir. Ayrıca Economist'in tahminlerine göre, 2023'te Ege'de Türkiye-Yunanistan gerilimi sonrası Türkiye'nin bir müdahalesi söz konusu olabilir.

Kamu Gündemi'ni Facebook'tan takip etmek için tıklayın!

SONRAKİ HABER