Yeni Normalleşmenin Ayrıntıları Belli Oldu! İllere Hangi Kriterlerle Puan Verilecek, Kısıtlamalar Nasıl Kaldırılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mart ayı başında normalleşmeye geçileceğini duyurmasının ardından yeni normalleşme takvimi büyük bir merak konusu oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz normalleşmenin aşamalarını ve nasıl gerçekleşeceğini duyurdu.

Yeni Normalleşmenin Ayrıntıları Belli Oldu! İllere Hangi Kriterlerle Puan Verilecek, Kısıtlamalar Nasıl Kaldırılacak?

Türkiye'de koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmaya başlanmasına dair detaylar ortaya çıktı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz kısıtlamaların ne şekilde ve hangi kriterler eşliğinde kaldırılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından 1 Mart'tan itibaren Türkiye'de normalleşmeye geçileceğini açıkladı. Kademeli normalleşme sisteminde il bazında kararlar alınacağı ve her ilin aynı anda normalleşmeye geçemeyeceği açıklanmıştı. Yeni normalleşme döneminde kısıtlamaların hangi kriterlerle nasıl kaldırılacağına dair Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz açıklamalarda bulundu.

NORMALLEŞME KRİTERLERİ BELİRLENDİ!

Normalleşme takviminin nasıl işleyeceği hakkında bilgi veren Afşin Emre Kayıpmaz, “Şu anda Bilim Kurulu'nda önemli bir çalışma yapılıyor. Toplumda Salgın Yönetimi Alt Kurulu üyesi hocalarımız bir gösterge üzerinde duruyorlar. Bu göstergelerin çeşitli alt aşamaları olacak. Türkiye'nin 81 iline 4 kriterden yola çıkarak puan verlecek. Toplam puana göre de salgının ilgili yerleşim yerinde artma, sabit kalma ve azalma durumları rakamlarla ortaya çıkmış olacak.” dedi.

İLLERİN PUANLAMASINDAKİ AYRINTILAR BELLİ OLDU!

İllere hangi kriterlerle puan verileceğini de açıklayan Prof. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Öncelikle illerdeki 7-14 günlük vaka sayılarına bakılacak. Ardından o ildeki koronavirüs test sayılarında pozitiflik oranı dikkate alınacak. Sonrasında ise yoğun bakım doluluk oranları ve servislerde yeni hasta yatışları rakamlarına göre puanlama yapılacak. Son olarak da illerdeki koronavirüs aşılama oranları değerlendirilecek. Tüm bu kriterlere verilen puanlar toplanarak her ilin ayrı bir puanı olacak.” ifadelerini kullandı.

KISITLAMALAR YENİDEN GERİ GETİRİLEBİLECEK

Kısıtlamalar hakkında da bilgi veren Afşin Emre Kayıpmaz, “Koronavirüs salgınının azalma eğiliminde olduğu illerde sokağa çıkma yasakları, kafe, restoran ve kıraathanelerin açılması, yüz yüze eğitime geçilmesi gibi gevşemeler olabilecek. Belirli aralıklarla illerin puanlaması takip edilecek. Eğer puanlamaya göre salgının arttığı görülürse kısıtlamalara da yeniden dönülebilecek.” şeklinde konuştu.

RESTORANLAR VE KAFELER NASIL AÇILACAK?

Restoranların ve kafelerin açılması ile alakalı olarak da bilgi veren Afşin Emre Kayıpmaz, “Restoran ve kafelerin açılmasında üç temel kurala bakılacak. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak ilk şart olacak. Restoranlar açılırsa bu mekanlarda kısa süreli kalınması dikkate alınacak. Kalabalıklar oluşması engellenecektir. Bunların yanında HES kodu da önemli bir şart olarak uygulamaya sokulacaktır.” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@