Yeni Bm Raporu: Türkiye Önemli Bir İnsani Yardım Aktörü Olarak Beliriyor

-BM göçmenlerden ekonomisi zarara uğramış ülkelere verilecek ve tüm dünyanın birlikte...

Haberler 17.10.2015, 09:35
Yeni Bm Raporu: Türkiye Önemli Bir İnsani Yardım Aktörü Olarak Beliriyor

-BM göçmenlerden ekonomisi zarara uğramış ülkelere verilecek ve tüm dünyanın birlikte üreteceği “Küresel Kamu Malı” kavramını ortaya attı.

-Birleşmiş Milletler “Türkiye ve Endonezya gibi orta gelirli ülkeler, önemli insani yardım aktörleri olarak ortaya çıkıyor ve insani yardım faaliyetine yeni deneyim ve perspektifler getirerek kendi kendilerine birer bağışçı ülke haline geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

-BM 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan ilk Dünya İnsani Yardım Zirvesi (DİYZ) öncesindeki hazırlıkların ele alındığı “İnsanlığı Onarmak: Küresel Sesler Eylem Çağrısında” başlıklı bir rapor yayınladı.

-Rapordan: Dünyada toplam bütçesi yaklaşık 25 milyar dolar olan 5 bine yakın insani yardım teşkilatında 450 binden fazla kişinin çalışıyor…

ANKARA (ANKA) – Orhan Aysezen - Birleşmiş Milletler “Türkiye ve Endonezya gibi orta gelirli ülkeler, önemli insani yardım aktörleri olarak ortaya çıkıyor ve insani yardım faaliyetine yeni deneyim ve perspektifler getirerek kendi kendilerine birer bağışçı ülke haline geliyor” değerlendirmesini yaptı. BM ekonomisi göçmenlerden zarara uğramış ülkelerin yararlanacağı ve tüm dünyanın birlikte üreteceği “Küresel Kamu Malı” kavramını ortaya attı. Kendi yurdundan uzak yabanellerde geçirilen yıl sayısı 17 yıla ulaştı.

Birleşmiş Milletler 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan ilk Dünya İnsani Yardım Zirvesi (DİYZ) öncesinde “İnsanlığı Onarmak: Küresel Sesler Eylem Çağrısında” başlıklı hazırlık raporu yayımladı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı, İnsani Yardım ve Acil Yardım Koordinatörü Stephen O’Brien rapora yazdığı önsözde, Türk Hükümetine Dünya İnsani Yardım Zirvesi’ne ev sahipliği konusunda liderlik yapması teklifini kendisinin yaptığını belirtti. Raporda “Derin şükran ve takdirimiz Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nin bizzat ev sahibi olarak Türkiye’ye ve Bölgesel Danışmalar ile Tematik Toplantı ve Küresel Danışmalara ev sahipliği yapan ülkelere gidiyor” denilerek teşekkür edildi.

-YABANELLERDE GEÇİRİLEN YIL SAYISI: ORTALAMA 17-

Silahlı çatışmalar ve felaketler nedeniyle insanların katlandığı acıların sarsıcı seviyelere ulaştığı, yarısı çocuk 60 milyon insanın çatışma ve şiddet nedeniyle göçtüğü belirtilen raporda doğal tehlikelerin neden olduğu felaketlerin ekonomik ve insani maliyetinin arttığı kaydedildi. Son 20 yılda her yıl 218 milyon kişinin felaketlerden etkilendiği, bunun küresel ekonomiye yıllık maliyetinin şu anda 300 milyon doları aştığı belirtildi.

Bugün 1945’ten bu yana en yüksek sayıda göçmen bulunuyor. Dünya çapında 19.5 milyon göçmen, 38.2 milyon kendi ülkelerinde yerlerinden uzaklaştırılmış ve 1.8 milyon da sığınmacı olarak kabul edilmeyi bekleyen kişi bulunuyor. Geçen yıl 13.9 milyon kişi yerlerinden sürülenler arasına yeni katıldı, rakam 2013’te bunun dörtte biriydi. Ortalama göç yılı sayısı şu anda 17 yılı geçmiş durumda. Raporda “Milyonlarca kadın, erkek ve çocuğa yeni umutlar verebilmek ve daha kalıcı çözümler için acil çözümlere ihtiyaç var” denildi.

Bu nedenlerden dolayı BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un ilk kez 23-24 Mayıs 2016’da İstanbul’da Dünya İnsani Yardım Zirvesi yapılması çağrısında bulunduğu hatırlatılan raporda “Benzersiz kapsayıcı süreç olan Zirve, çatışma ve felaketlerden etkilenen milyonlarca insanların ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağına ilişkin yeni bir vizyonun ortaya çıkmasında kritik bir an olacak” denildi.

-İNSANİ YARDIM MERKEZİLEŞTİ-

Rapora göre 2014’te dünyada toplam bütçesi yaklaşık 25 milyar dolar olan 5 bine yakın insani yardım teşkilatında 450 binden fazla kişinin çalıştığı tahmin ediliyor, 2013’te hükümetlerin yaptıkları uluslararası insani yardımın yarısı yani 7.3 milyar doları, sayısız uygulama ortağı finanse eden altı BM kurumu tarafından yapıldı. Geçen yıl STK’lara temin edilen 4 milyar doların 1.4 milyar doları ise en büyük uluslararası STK’lara aktarıldı.

Yani insani yardımların bir elden yapılması konusunda küresel merkezileşme var, ama bu, insani yardım faaliyetine girişen aktörlerin sayı ve çeşitliliğindeki artışı yansıtmıyor. Birçok hükümet tehlike yönetimi, risklerin azaltılması ve sosyal koruma planlarında genişlemede yatırımını artırdı. Raporda, “Türkiye ve Endonezya gibi orta gelirli ülkeler, önemli insani yardım aktörleri olarak ortaya çıkıyor ve insani yardım faaliyetine yeni deneyim ve perspektifler getirerek kendi kendilerine birer bağışçı ülke haline geliyor” denildi.

-TÜRKİYE’DE SURİYELİ KADINLAR KAMPLARDA ETKİNLEŞTİRİLDİ-

Raporda Türkiye’deki göçmen kampı komitelerinde kadınların katılımlarının arttığı belirtilirken “Türkiye’de AFAD, göçmen kampı yönetimlerini, kamp komitelerinde Suriyeli kadınların sayısının artırılması konusunda cesaretlendirdi. Sonuç olarak kamplarda kadın komiteleri oluştu” denildi.

Türkiye’nin DİYZ öncesi hazırlık raporlarında “İnsani yardım, etkilenen devlet ve insanlara yakından danışılarak planlanmalı, yapılmalı ve yönetilmeli” önerisinde bulunduğu, uzun süreli silahlı çatışmaların da felaketler gibi yıkıcı sonuçlara neden olduğu değerlendirmesinde bulunduğu kaydedildi.

-HİŞAM YUSUF: TÜRKİYE VE DİĞERLERİ GELİŞMİŞLERDEN ÇOK FAZLA YÜK ALDI-

Raporda İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı, DİYZ Orta Doğu ve Kuzey Afrika Danışmanı Büyükelçi Hişam Yusuf’un “Birçok gelişmiş ülke insani yardım ihtiyaçlarına karşılık vermede en büyük yükü omuzladığına inanıyor. Bölgemizi vuran birçok kriz, özellikle de Suriye krizi dünyaya, Ürdün, Lübnan ve Türkiye’nin özellikle onların paylaştıkları yükün çok daha fazlasını omuzladıklarını gösterdi” sözlerine yer verildi.

-TÜRKİYE SURİYELİLERE 1.6 MİLYAR YARDIMLA BİLE 3. YARDIM ÜLKESİ-

Raporda Türk Hükümetinin DİYZ öncesi hazırlıklarla ilgili şu açıklaması verildi:

“Türk Kızılayı yanında birçok Türk sivil toplum gruplarının uyguladığı Zekat, Sadaka ve Yardım gibi İslami sosyal finansman uygulamalarının daha iyi kullanımı, daha iyi bir alternatif ve finansman konsolidasyon yöntemi olarak araştırılması gereken bir alan meydana getiriyor” görüşü de yansıtıldı. Raporda yer alan değerlendirmelerden bazıları da şöyle:

“-Göçmenlere yaklaşımda yön değişikliği: Göçmenlerin sayısı çoğalırken, yerlerinden çıkarılmaları uzuyor ve yapıları kır kamplarından kentlere doğru değişiyor. Danışmalarda ülkelerin küresel anlamda göçmenleri misafir etme ve bunun için iyileştirilmiş bir destek sağlamada daha eşit bir paylaşma çağrısı ortaya çıktı. Uluslararası toplumdan, göçmenleri misafir eden ülkelerin yüklenecekleri önemli maliyeti sağlayacakları ‘küresel kamusal mal kavramı’nı kabul etmeleri isteniyor. Türkiye’nin Suriyeli göçmenleri misafir ederken yaptığı katkının 2013’te 1.6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor, bu Türkiye’yi hacim itibarıyla üçüncü büyük insan yardım bağışçısı haline getiriyor.”

-YARDIM SADECE MATEMATİK DEĞİL İÇERİK DE ÖNEMLİ-

Göçmenleri ağırlayan ülkelerin yardımlarına sadece “matematiksel” olarak bakılmaması gerektiği, içeriğinin de incelenmesi gereğine değinen BM Raporunda şöyle denildi:

“Bu soruna çare bulmak için ilk adım bu maliyetleri ve katkıları belirleyecek bir metodoloji oluşturmak ve onları içerecek finans izleme mekanizmalarını temin etmek. Küresel toplum için bir başka adım da göçmenleri misafir edecek ülkelere başlangıcından itibaren krizin etkilerini minimize etmeye yardımcı olacak ve istikrar desteği sağlayacak tahmin edilebilir, uzun vadeli kalkınma yatırımı sağlamak olabilir. Yaklaşımda bir yön değişikliği Suriye krizinin kıvılcımıyla başladı. Türkiye, Ürdün ve diğer ülkeler kamplardan, göçmenlere çalışma ve onları eğitim sistemi içine almaya doğru yön değiştiriyor.

Eğitilenlerle eğitilmeyen çocukların uzun vadeli maliyetleri, eğitim alanların ekonomik değerini güçlendiriyor. Bu düşünce Türkiye’nin geniş ölçüde önemli bir maliyetle kabul ettiği, Suriyeli göçmenleri kendi varolan eğitim sistemlerine kaynaştırma stratejisini yansıtıyor.” (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@