Yeni bir televizyon geliyor

O imajı değiştirmek istiyoruz...

Haberler 19.11.2015, 23:38
Yeni bir televizyon geliyor

RomanTV kanalı yayın hayatına başlıyor. Ancak kanal yayın hayatına başlamadan tartışmaları da beraberinde getirdi.

Türkiye Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, kanalın yayın çizgisi hakkında, Roman vatandaşların bugüne kadar hep eğlence aracı olarak görüldüğünü, bundan camia olarak rahatsızlık duyduklarını belirterek, "'görüyor musunuz açlıktan ölseler de her gün oynuyorlar' şeklindeki imajı artık yıkmak istiyoruz" dedi. Çokyaşar,  RomanTV hakkında, "Türkiye'de ayrımcılığın, ırkçılığın önünde durabilecek, bütün etnik kimliklerin kardeş olduğunu anlatabilecek ve ülkemizin milli menfaatleri doğrultusunda yayın politikası izleyecek" diye konuştu.

Ancak Çokyaşar'ın bu sözlerine Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı ise tepki gösterdi. Şallı, "Bunlar olumlu söylemlerdir. Ancak, siyasi kimlikli bir roman konfederasyon başkanı bu aşamada bizlere göre figüran, asıl aktörlerden hiç açıklama gelmedi. Açıklamayı yapan Ahmet Çokyaşar, bu açıklamalardan sonra herhalde kanalın genel yayın yönetmeni olacak" diye konuştu. Şallı, şunları söyledi:

"ROMANTV, içerik olarak Türkiye’de romanların gerçek sesi olup; eğitim, istihdam, barınma, sağlık ve ayrımcılıkta mücadele edecek yayınlar yapmasını olumlu gelişme olarak değerlendiriyoruz. Ancak, belirli bir siyasi çizgi etrafında romanlar yönlendirilmeye çalışılırsa bu televizyon kanalının Türkiye’de romanlara faydası olmayacaktır.

'ANADİLDE YAYIN' bu talebin hangi düşünce üzerine oturtulduğunu anlamakta zorlanmakla birlikte herkesin anadilini kullanma hakkı vardır.

ROMANTV, belirli bir siyasi çizgiden uzak objektif yayın yaparak, Romanların sosyal sorunlarını dile getirip, gerçek kültürünü ön plana çıkarıp, çözüm odaklı yayınlar yapması en büyük dileğimizdir. Aksi takdirde, belirli bir siyasi görüşün temsilciliği altında; romanlar “vur patlasın çal oynasın” anlayışının içinde kaybolur gider. Bunun aksi; “Birilerine rant kapısı, Kobra Murat’a da göbek havası düşer."

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@