Yayınevinden ‘Ali İsmail Korkmaz’ açıklaması

Sözün Özü yayınları tarafından 6’ncı sınıf öğrencileri için hazırlanan deneme sınavı kitapçığındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde, “Namazdaki hareke

Haberler 04.04.2015, 05:21
Yayınevinden ‘Ali İsmail Korkmaz’ açıklaması

Sözün Özü yayınları tarafından 6’ncı sınıf öğrencileri için hazırlanan deneme sınavı kitapçığındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde, “Namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir?” sorusunun cevap seçeneklerinde Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafının yer alması tepkilere neden oldu. Skandalın ardından açıklama yapan yayınevi, fotoğrafın dizgi elemanı tarafından değiştirildiğini ve elemanın işine son verildiğini söyledi.

Van’da 6’ncı sınıflar için hazırladığı deneme sınavı kitapçığında yaşanan skandala yayınevinden açıklama geldi. Sözün Özü yayınları tarafından hazırlanan ve bu yayıneviyle anlaşmalı okulların bütün Türkiye’de 6’ncı sınıf öğrencileri için yaptığı deneme sınavı kitapçığındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde, “Namaz, başlama tekbiri, ayakta durmak, eğilmek (rükû), secde yapmak ve selam vermek gibi hareketlerden oluşur. Buna göre aşağıdaki görsellerde namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir” sorusuna yer verildi. Sorunun şıklarının üçünde çeşitli namaz pozisyonlarında çocuklar resmedildi. Şıklardan birine Ali İsmail Korkmaz’ın otururken çekilmiş fotoğrafına yer verildi. Tepkiler üzerine yayınevinden açıklama geldi.

Fotoğrafın dizgi elemanı tarafından değiştirildiğini ve elemanın işine son verildiği söylenen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sözün Özü Yayınları Akıllı Denemeleri A ve B kitapçığı olarak hazırlanıyor. Tüm denemelerimizde sorulan orijinal hali A kitapçığındaki gibi olup, B kitapçıkları A kitapçığı esas alınarak düzenleniyor. 4. denememizde bu şekilde hazırlandı. Ancak B kitapçığımız hazırlanırken bahse konu olan sorunun üzerinde dizgi elemanı tarafından değişiklik yapılmıştır. Bu hata tespit edildikten sonra ilgili elemanın işine son verildi. Yapılan hata yayınevimizde de üzüntüye neden oldu. Bundan dolayı Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinden ve kamuoyundan özür dileriz.”

Hürriyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@