Yasaklarda Plan Değişiyor Mu? Aşı Olmayanlara Yeni Yasaklar Giremeyecekler

Koronavirüs salgını kapsamında uygulanan yasakların önümüzdeki dönemde değişebileceği konuşulmaya başlandı. Özellikle aşı çalışmaları ve toplumsal bağışıklık adına yeni dönemde farklı tedbirlerin uygulanabileceği ifade ediliyor.

Yasaklarda Plan Değişiyor Mu? Aşı Olmayanlara Yeni Yasaklar Giremeyecekler

Koronavirüs salgınında en önemli hedeflerin başında salgının etkilerinin yaz aylarında artmasının engellenmesi ve baka sayılarının belli bir seviyede tutulması geliyor. 

Sonbahar döneminde hem toplum bağışıklığının kazanılmış olması hemde tedbirlerin yeniden gelmemesi adına yaz döneminde bazı kuralların devam etmesi bekleniyor. Bunun yanında yeni dönemde salgının etkilerinin artmaması adına farklı uygulamaların da hayata geçebileceği bildirildi. 

SALGINDA YENİ TEDBİR YÖNTEMİ

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre; yeni dönemde başlatılacak aşı kampanyasıyla sonbahar aylarında toplum bağışıklık oranının en az yüzde 70 seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Bu hedefe ulaşılabilmesi için ise yeni dönemde ek önlemler alınacak. Aşı çalışmalarının ön plana çıkacağı bu dönemde ise bazı veriler paylaşıldı. 

40 ve 50 Yaş Gruplarında Aşı Duyarsızlığı

Babacan yazısında salgına karşı kitlelerin sergilediği davranışlara dair bilgi verdi. Bu çerçevede 40-50 yaş arasındaki orta yaş gruplarında olan vatandaşların aşı duyarsızlığı, aşı randevularında ilginin azalmasına neden oldu. Aşı randevuları, kurallara uyma ve aşıya ilgi konusunda en duyarsız grup 18 yaş ile 35 yaş arasında yer alan grup gösteriliyor. 

Bağışıklık Oranının Yüzde 50'de Kalma Endişesi

Aşıya olan ilginin az olması nedeniyle aşılama çalışmalarının istenilen seviyeye çıkmama olasılığı gündemde. Eğer beklenen düzeyde aşılama yapılmazsa toplumsal bağışıklık oranının yüzde 50 seviyesinde kalabileceği öngörülüyor. 

Nuray Babacan yazısında ayrıca aşı konusunda vatandaşlar için "Sadece aşı kampanyası değil, Sağlık Bakanlığı'nın koordinasyonunda, karar vericiler ve sosyal bilimcilerle birlikte toplumun aşı psikolojisini yönetmek için yeni kararlar alınması gerektiği de ifade ediliyor." açıklamasına yer verdi. 

AŞI OLANLARA POZİTİF AYRIMCILIK OLMAYANLAR GİREMEYECEKLER

Hatırlanacağı üzere geçmiş dönemlerde HES kodu olmayanların kamu kurumlarına, AVM'lere girişlerine izin verilmemişti. Çok sayıda kurum ve işyeri için HES kodu zorunlu olmuştu. 

Önümüzdeki dönemlerde aynı durumun aşı için geçerli olabileceği Nuray Babacan'ın haberinde yer aldı. Babacan yazısnda aşı yaptırmayanlara dönük sınırlamaların tartışılmaya başlanacağını ifade etti. Bu kapsamda uygulanabilecek yeni dönem tedbirlerine dair "Aşıya erişimin yaygınlaşmasının ardından, aşı yaptırmayanların oranının yüksek olması durumunda, sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, hatta bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kuralların gündeme gelebileceği belirtiliyor." ifadesi paylaşıldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@