Yasaklar Bitti Dolu, Sağanak Yağmur Başlıyor! Yaz Serin Yağışlı Geçecek

İlkbahar aylarında tedbirler kapsamında evden çıkamayan vatandaşlar için bir uyarı da uzmanından geldi. Önümüzdeki haziran ve temmuz dönemi için yapılan tahminlerde yağış ve serin hava uyarısı yapıldı.

Yasaklar Bitti Dolu, Sağanak Yağmur Başlıyor! Yaz Serin Yağışlı Geçecek

Kısmi kapanma, tam kapanma süreci, ek tedbirler ve salgın yasakları derken uzun bir süredir vatandaşlar evlerinde vakit geçiriyorlardı.

Yaz aylarında normalleşme adımları ve tam açılma süreci kapsamında daha rahat hareket etmeyi bekleyen vatandaşlar için beklenmedik haber İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir'den geldi. 

HAZİRAN SERİN TEMMUZ YAĞIŞLI GEÇECEK

Önümüzdeki yaz döneminde hava sıcaklıklarının nasıl olacağına ilişkin değerlendirmelerde basınç etkisi öne çıkarıldı.

Güven Özdemir açıklamalarında serin havanın en önemli nedeninin İskandinav ülkeleri üzerinde oluşan yüksek basınç olarak gösterdi. Basıncın genişleyerek Türkiye'ye inmeye çalıştığını ifade eden Özdemir bu hareketlerin, haziran ayında görülmesi muhtemel ilişkin etkilerini açıkladı. 

"Bunu bir deniz dalgası gibi düşünebilirsiniz. Aşağı indiğinde soğuk hava etkisiyle birlikte hava sıcaklıkları da düşmeye başlar, tekrar yükselir. Haziran ayının ilk 15 gününe baktığımızda mevsim normallerine göre biraz serin geçiyor diyebiliriz. İkinci 15'ten itibaren yavaş yavaş mevsim normallerine ulaşacağız."

YAZ YAĞMURLARI GÖRÜLECEK

Yaz döneminde yağmur beklentisi olduğunu da sözlerine ekleyen Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir yağış olacak bölgeleri açıkladı. Özdemir yaz yağışlarının en çok Marmara'nın güneyi, Ege bölgesinin doğusu, İç Anadolu bölgelerinde görüleceğini ifade ederek yağışların zaman zaman kuvvetli olacağını söyledi. 

"Lokal olarak görülen bu ani yağışlara dikkat etmek gerekiyor. Büyük metropoller üzerinde ani yağışlar görülebilir. Bu yağışlı ve serin havaya rağmen kuraklık geçti diyemeyiz, kuraklık devam ediyor. Çünkü iklimsel değişiklikler ve ısı adalarının oluşumları önemli. Temmuz ayından itibaren sıcak ve kurak bir yaz geçirecek gibiyiz."

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir açıklamalarında ayrıca vatandaşların Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden gelebilecek her türlü uyarıya da dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@