Yargıtay'dan emsal karar! Tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor! Dikkat çeken depozito kararı!

Yargıtay tarafından tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren emsal bir karara imza atıldı. Sözleşme sonunda kiracıya iade edilen depozito ile ilgili önemli karar geldi. Depozito ödemelerinde yeni dönem…

Yargıtay'dan emsal karar! Tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor! Dikkat çeken depozito kararı!

Yargıtay’dan tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren önemli bir emsal karar verildi. Özellikle ev sahibi ve kiracılar arasında zaman zaman problemlere de neden olan depozito konusunda yeni dönem başlıyor.

Kira sözleşmesi sonunda kiracıya iade edilen depozitonun dolar veya euro gibi döviz cinsinden verilmesi halinde ev sahibi tarafından da döviz üzerinden ödenmesi gerekecek. Karşı taraf talep etmediği sürece iade döviz üzerinden yapılacak.

YARGITAY’DAN EMSAL DEPOZİTO KARARI

Ev kiralarken alınan depozito ücreti kiracılar tarafından ev sahiplerine ödeniyor. Kira sözleşmesi sonunda ise kiracıya iade ediliyor. Depozitoyu döviz cinsinden alan ev sahipleri ise iadelerini de döviz üzerinden yapmak zorunda.

Yargıtay’a konu olan olayda bin euro depozito ödeyen bir kiracı, evi tahliye ederken depozitosunu geri istedi. Ev sahibinin ödememesi sonrasında icra takibi başlatıldı. Ev sahibi ise bunun haksız olduğunu ifade ederek mahkeme yoluna gitti.

YASAL FAİZİYLE ÖDENMESİNE KARAR VERİLDİ!

Yargıtay'dan emsal karar! Tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor! Dikkat çeken depozito kararı!

Ev sahibi tarafından kira süresi sona ermeden sözleşmenin tek taraflı feshedildiği ileri sürüldü. Mahkeme ise davanın kısmen kabulüne karar verdi. 2 bin 480 lira asıl alacak yönünden takibin devamına, karşı davanın kısmen kabulü ile 6 bin lira erken tahliye tazminatının faizi ile birlikte ödenmesine kadar verildi.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’ne intikal eden olayda davacının alacağı euro cinsinden icra takibine konu paranın euro cinsinden iade edilmesi gerektiği belirtildi. Bu kapsamda Yargıtay döviz cinsinden depozitonun ödenmesine karar verildi.

SONRAKİ HABER