Yabancı Öğrenciler, Mantıya Kaşık Salladı

KAYSERİ'deki Uluslararası Öğrenci Derneği’nin (KUDER), 30 farklı ülkeden Kayseri'ye eğitim için yeni gelen konuk kız öğrencilere yönelik düzenlediği 'Tanışma günü'nde öğrenciler, kentin kültüründe önemli yere sahip mantı yedi.

Haberler 21.12.2015, 13:26
Yabancı Öğrenciler, Mantıya Kaşık Salladı

(DHA)- KAYSERİ'deki Uluslararası Öğrenci Derneği’nin (KUDER), 30 farklı ülkeden Kayseri'ye eğitim için yeni gelen konuk kız öğrencilere yönelik düzenlediği 'Tanışma günü'nde öğrenciler, kentin kültüründe önemli yere sahip mantı yedi.

KUDER Bayan Komisyonu Üyesi Kübra Çiçek, dönem içerisinde konuk öğrencilere eğitimden rehberliğe, sportif faaliyetlerden gezi ve pikniklere kadar birçok faaliyetleri olduğunu söyledi. Çiçek, şöyle dedi:

"Misafir öğrencilerin ülkelerine donanımlı dönmeleri için elden geldiğince olanaklarımızı seferber ediyoruz. Şehrimize yeni gelen uluslararası bayan öğrencilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz ‘Mantı’ etkinliğinde dostluğu, kardeşliği, dayanışmayı artırmayı amaçladık. Ayrıca şehrimize eğitim-öğretim amacıyla gelen uluslararası öğrencilere, Kayseri kültürünü az da olsa tanıtmayı hedefledik. Öğrencilerin birbirleriyle, hem de halk ile tanışıp kaynaşmalarına ortam hazırlamış olduk. İlerleyen dönemlerde misafir öğrenci kardeşlerimizle bilgi alışverişi ve dayanışma içinde olmak için bu tür faaliyetleri daha sık gerçekleştirmeyi düşünüyoruz."

ŞEHİT EVİNE TAZİYE ZİYARETİ

KUDER, Diyarbakır'da PKK'lı teröristlerin yola kurduğu pusuda şehit olan özel harekat Polisi Nuri Yazanel'in evine taziye ziyaretinde bulundu. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok uluslararası öğrencinin de bulunduğu taziye ziyaretinde yabancı öğrenciler Kuran-ı Kerim okudu ve dua etti. KUDER Başkanı Mücahit Bulut; "Dünyanın çok farklı ülkelerinden şehrimize gelen öğrencilerimizle şehit ailemize taziye ziyaretinde bulunduk. Renk, dil, coğrafyaları farklı birçok öğrenci, birlik ve beraberliği vurgulamak, şehit ailesinin acısına ortak olmak amacıyla buraya geldi. Burada sergilenen kardeşlik inşallah içimizdeki bölücülere de örnek olur. Acımız çok büyük, ama boynumuzu bükmüyoruz. Hüznümüzü yüreğimize gömüyor, gözyaşımızı içimize akıtıyoruz" dedi.

KUDER ARAMA VE KURTARMA EKİBİ EĞİTİMİ BAŞLADI

KUDER bünyesinde 20 farklı ülkeden uluslar arası öğrencinin görev alacağı Uluslararası Arama Kurtarma ekibi, eğitimlere başladı. İlk yardım eğitimleri, yangın kurtarma eğitimi, izcilik eğitimleri ve düğüm atma teknikleri derslerinden oluşan ilk dersler, Kayseri İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Kızılkan tarafından verildi. İlk yardım ve yangın kurtarma dersleriyle başlayan 4 aylık eğitim süreci sonunda öğrencilere katılım sertifikaları verilecek. KUDER Başkanı Mücahit Bulut, ”Gerçekleştirilen eğitimlerde öğrencilerimizin yeterli donanıma sahip olabilmeleri için eğitim programındaki derslere katılım zorunludur. Gerçekleştirilecek olan eğitim sayesinde gönüllü gençler çevresine duyarlı, topluma faydalı ve sorun çözmeye odaklı bireyler haline gelecekler. Gönüllü gençler ek hizmet birimleri olarak görev alarak herhangi bir olumsuzluk anında yara sarmaya çalışacaklar. Ayrıca yetkili ekiplere yardımcı ekip olarak giderek olay inceleme ve saha çalışması yaparak ilk müdahaleye yardım edecekler" dedi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@