Vuslat Platformunu bildirgesinde Kurtuluş reçetesi İslam

BOLU'da Uluslararası Vuslat Derneği'nin 4'üncüsünü düzenlediği Vuslat Platformu'nun istişare toplantısının sonuç bildirgesinde, Türkiye için başkanlık sistemi önerilerek, "Ülkemiz ve bölgemizdeki sorunlarla...

Haberler 15.05.2016, 15:44
Vuslat Platformunu bildirgesinde Kurtuluş reçetesi İslam
BOLU'da Uluslararası Vuslat Derneği'nin 4'üncüsünü düzenlediği Vuslat Platformu'nun istişare toplantısının sonuç bildirgesinde, Türkiye için başkanlık sistemi önerilerek, "Ülkemiz ve bölgemizdeki sorunlarla mücadele konusunda kararlılık gösterecek demokratik, özgürlükçü, denetime açık ve siyasal katılımı çoğaltacak, güçlü bir siyasal sistem olan 'Başkanlık Sistemi' önerilmektedir" denildi.

Uluslararası Vuslat Derneği tarafından 4’üncüsü düzenlenen 'Gençlik ve Geleceği' konulu istişare toplantısı Abant Palace Otel'de yapıldı. Cuma günü başlayan oturumlar bugün yapılan toplantılarla sona erdi. Üç gün süren Vuslat Platformu’nun istişaresinin gerçekleştirileceği toplantıya çok sayıda akademisyen, iş adamı ve 200 platform üyesi katıldı. Toplantılarda alınan kararlar sonuç bildirgesiyle açıklandı. Platform sözcüsü avukat Namık Ayhan tarafından okunan sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:
"Gençler günümüzde zararlı alışkanlıklarla teknolojik bağımlılıkların cenderesi altındadır. Bu nedenle günümüz gençliği hırs sahibi, emeği küçümseyen, hazırcı, asosyal, ümitsiz, kötümser, sabırsız ve bir ideale sahip olmaktan mahrum olmak gibi olumsuzluklarla anılmaktadır. Gençlerimizin arzu edilen etkinliği gösterememesi ülkemizin güçlü olmayan sosyal ve ekonomik yapısı, eğitim kalitesinin yetersizliği, milli ve ahlaki değerler konusundaki zayıflama, bireysel ve toplumsal sorumluluk bilincinin geliştirilememesi ile bireysel öz güven eksikliği gibi unsurlara bağlanmaktadır. Artık yasaklayıcı, kısıtlayıcı, engelleyici ve baskıcı politikalar ile gençlerin ortaya çıkan değişime karşı olumlu anlamda korunmalarını sağlamak mümkün değildir. Gençleri ikna eden, onların ilgisini çeken ve onları koruyan politikalar üzerinde yoğunlaşılmalıdır."

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÖNERİSİ

Sonuç bildirgesinde ayrıca Türkiye için başkanlık sistemi önerilerek şöyle denildi:
"Türkiye'nin sosyolojik dokusuna uygun olmayan siyasal sistemlerden kaynaklanan sorunlar çağın gereklerine uygun çözüm yollarının geliştirilmesi ve uygulanmasına engel teşkil etmektedir. Bu doğrultuda sorunlarımızı tartışmak ve çözmek konusunda bir kararlılığı sağlaması açısından yeni yönetim sistemleri hakkındaki öneriler değerlendirmeye alınmalıdır. Yeni yönetim sistemine olan ihtiyaç konuşulurken sınırlarımızda cereyan eden hadiselerden bağımsız hareket edemeyeceğimiz dikkate alınarak Türkiye'nin tarihsel arka planı ve Müslüman toplumsal yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemiz ve bölgemizdeki sorunlarla mücadele konusunda kararlılık gösterecek demokratik, özgürlükçü, denetime açık ve siyasal katılımı çoğaltacak, güçlü bir siyasal sistem olan 'Başkanlık Sistemi' önerilmektedir."

KURTULUŞ REÇETESİ İSLAM

Sonuç bildirgesinin okunmasının ardından konuşan Uluslararası Vuslat Derneği Başkanı Hamza Cebeci mutluluk konusunda Türkiye’nin Avrupa’ya göre daha iyi bir halde bulunduğunu belirterek, "Bizim ülkemizi Avrupa ile mukayese ettiğimiz zaman biz onlardan biraz daha iyiyiz. Berlin'de her 100 evden 50 tanesinde tek insan oturuyormuş. Son İtalya gezimizde söylediler boşanma oranı yüzde 60. Avrupa ülkeleri genç nüfus konusunda zorluk çekiyor. Çin'de çocuk sayısına sınır koyuluyor. Avrupa ülkelerinden Almanya'da, İtalya'da, Fransa'da ve İspanya'da birinci çocuk için ayda 100, ikinci için 200, üçüncü için 300 Avro veriliyor. Avrupa’yı geleceğe taşıyacak yaşlı nüfusa bakacak genç nesil arkadan gelmiyor. Sadece Almanya’da yaşlılara bakmak için kurulmuş 12 bin firma var. Sıradan 235 bin nüfuslu bir bölgede 39 tane huzurevi var. Bunlar huzurevi değil huzursuzluk evi. Biz bir takım şeylerde ciddi tedbirler almak mecburiyetindeyiz. Başımızda bizi yönetenler, devletimizin en zirvesinde oturan Cumhurbaşkanımız bu işe önem veriyor. Bizim söylediğimiz rakamların çok daha farklılarını o da biliyor ve görüyor. Onun için yeni nesilin İslam'a dönmesi lazım. Kurtuluş reçetesi İslam’dadır" diye konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@