Viyana'da Aşırı Sağın Ayak Sesleri

 DHA DIŞ HABER -

Haberler 21.09.2015, 01:49
Viyana'da Aşırı Sağın Ayak Sesleri
 DHA DIŞ HABER -


İhsan EKİCİ – VİYANA (DHA)


Yıllardır Viyana’yı yöneten sosyal demokratlar kan kaybediyor. Aşırı sağcı Strache’nin partisi hızla yükseliyor. FPÖ son anketlerde SPÖ ile arasındaki farkı 2 puana indirdi.


Viyana Belediye ve Eyalet Meclisi seçimlerinde aşırı sağcı FPÖ (Avusturya Özgürlükler Partisi) sürprizi...


Yapılan son anketlerde Sosyal Demokrat Parti’nin (SPÖ) kan kaybetmeye devam ettiği ortaya çıkarken Özgürlükler Partisi’nin (FPÖ) zirveyi zorladığı görüldü. Yeşiller de (GP) kan kaybetmeye başladı. Neos’lar ise istikrarlı yükselişini bu seçimlerde de göstereceğe benziyor. Türk adayların ağırlıklı olduğu Gemeinsam für wien (GFP) listesinin barajı aşıp aşamayacağı henüz bilinmiyor.


SAĞCILAR ARAYI KAPATIYOR


Gallup şirketinin 400 kişi üzerinde yaptığı anketlerde Eyalet Meclisi yarışında SPÖ ile FPÖ arasında sadece 2 puan fark kaldığı gözleniyor. SPÖ’ye oy vereceklerin oranı Yüzde 35’e inerken aşırı sağcıların Yüzde 33 gibi önemli bir oranla hemen arkasında olduğu belirlendi. Anketlerdeki sonuçlar sandığa yansırsa SPÖ Yüzde 9,3 oy kaybı yaşayacak. FPÖ ise Yüzde 7,2 oylarını artırmış olacak.


SİYAHLAR VE YEŞİLLER DÜŞÜŞTE


Hristiyan Demokrat ÖVP (Avusturya Halk Partisi) ile Yeşiller’in de SPÖ gibi oy kaybı yaşadıkları çıkan sonuçlar arasında. “Şimdi seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz” sorusuna gelen yanıtlara göre; Yeşiller Yüzde 12 oy elde edecek ve bu da bir önceki seçimlere göre Yüzde 0,6 düşüş anlamına geliyor. Hristiyan Demokratlar’ın (ÖVP) alacağı oy oranı Yüzde 10 oranında görünüyor. ÖVP’de Yüzde 4 düşüş gözleniyor. Neos listesi ise Yüzde 0,3 gibi bir artışla yavaş yükselişini devam ettiriyor.


ROT-GRÜN KOALİSYONU TEHLİKEDE


Viyana belediye başkanlığı için gerekli olan Yüzde 47 oranına erişemeyen ROT-GRÜN (SPÖ-Yeşiller) koalisyonun gerçekleşme ihtimali düşüyor. Politik analizciler Başkan Michael Haeupl’un ÖVP’yi de içine alacak Üçlü bir koalisyona zorlanacağının altını çiziyorlar.


Türk kökenli Turgay Taşkıran’ın başkanlığını yaptığı Gemeinsam für wien (Viyana için birlikte) listesinin bu seçimlerde ne yapacakları ise merak konusu. Avusturya medyasında “Türk listesi” olarak değerlendirilen GFW listesinin barajı aşıp aşmayacağı bilinmiyor.


 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@