Veysel Eroğlu: Bu Yıl Barajlardaki Doluluk Oranı Yüzde 54

ANKARA (ANKA) -Orman  ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlardaki doluluk oranlarına dair bilgi verdi. ...

Haberler 18.09.2015, 12:40
Veysel Eroğlu: Bu Yıl Barajlardaki Doluluk Oranı Yüzde 54

ANKARA (ANKA) -Orman  ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlardaki doluluk oranlarına dair bilgi verdi. Eroğlu, “222 büyük sulama barajımızın doluluk oranı yaklaşık yüzde 54, İstanbul'daki barajlarda doluluk oranı ise yüzde 65” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, NTV yayınında soruları yanıtladı.

-“YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN BÜYÜK TAHRİBAT YAPIYORLAR”-

Bakan Eroğlu, Silvan, Ilısu, Kars, Bitlis gibi birçok yerde baraj şantiyelerine yönelik terör saldırılarının bu yatırımları nasıl etkilediği sorusuna, “Silvan barajı gibi o bölgeye hayat verecek olan muazzam bir barajının önünü kesmek için Ilısu barajının önünü kesmek için büyük tahribat yapıyorlar. Niçin yapıyorlar anlamak mümkün değil. Oraya hizmet götürüyoruz. Bunu ancak azılı düşmanlar yapabilir. PKK Kürtlerin de düşmanıdır. Zararımız kamyonlar yol yapan hastane yapan sağlık hizmeti götüren ambulansları dahi ateşe veriyorlar araçlardan dolayı kaybımız 10 milyon liradan fazladır” şeklinde yanıt verdi.

İşlerin gecikmesi sonucu yılda bir milyar liradan fazla zarar oluştuğunu ifade eden Eroğlu, “Oradaki vatandaşın cebine para girecek. PKK refah seviyesinin artmasını istemiyor” dedi. Yaşanan orman yangınlarına da Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi müdahale edildiğini belirten Eroğlu, “GAP 2019'da tamamlanacak. İnşallah terör de bitecek. Vatandaşlarımız endişe etmesin bu yatırımlar yapılacak” dedi. 

-TÜRKİYE BU YAZ SULAMA VE İÇME SUYU SIKINTISI ÇEKMEYECEK-

Yağışlı geçirilen bir yazın ardından sulama barajlarının yarısından fazlasının dolu olduğunu ve içme suyunun da iyi durumda olduğunu söyleyen Eroğlu, "222 büyük sulama barajımızın doluluk oranı yaklaşık yüzde 54. Tecrübemiz olmasa İstanbul geçen sene Mayıs ayından itibaren susuzdu. Geçen sene bu tarihte yüzde 14 su vardı şimdi İstanbul'daki barajlarda doluluk oranı yüzde 65” dedi.

Sıcaklıkların düşeceğini, Kurban Bayramı süresince batı bölgelerde yağış beklendiğini belirten Eroğlu, hava durumuna ilişkin bilgileri aktardı:

“Cuma günü Türkiye'de yağış sadece Hakkari ve Van'da. Cumartesi yağış gözükmüyor tahminlerimiz yüzde 90 isabet. Pazardan itibaren Muğla, Aydın'da yağış gözüküyor. Kastamonu'dan Antalya'ya uzanan İç Anadolu'da bazı Niğde Kayseri Çankırı Ankara'nın bir kısmı olmak üzere... Daha sonra yağışlar batıdan itibaren başlıyor. Bayram süresince batı bölgelerde yağışlar etkili olacak; Salı günü Trakya Batı Karadeniz Ege Akdeniz'in bir kısmı. Çarşamba günü ise Trakya Batı Karadeniz Ege Bölgesi ve Batı Akdeniz. Perşembe günü yine o bölgeler. Diğer bölgeler yağış yok gözüküyor.”

-KURBAN BAYRAMINDA BATIDA YAĞMUR BEKLENİYOR-

Kurban Bayramında hayvanlara eziyet edilmemesi gerektiğinin altını çizen Eroğlu, şu uyarılarda bulundu:

“Hayvanlara eziyet edene ceza da var. 500 liradan başlıyor, 2 bin liraya kadar ciddi rakamlar var. Nasıl kesileceğini imamlarımız da ifade ediyor zaten. Çok keskin bıçakla uygun şekilde kesilmesi lazım. Derinin çok iyi yüzülmesi lazım. Tavsiyem şu bazen kestikten sonra etleri poşetlere bırakıyorlar bu yanlış. Bir miktar dinlenmesi gerekir sonra buzdolabına konması gerekir. Dinlenmesi lazım. Dinlenme saatleri internet sitelerinde veriliyor hayvana göre süreleri değişiyor.”

Orman ürünlerinin satışında bitkisel gelir hedefinin ne kadar olduğunun sorulması üzerine Bakan Eroğlu, tıbbi ve aromatik bitkilerin Almanya’da özel bir eczanesi olduğunu ve şifalı bitlilerin eczanede satıldığını belirterek, Bakanlığın bu konuda seferberlik başlattığını, 500 milyon dolarlık ihracat yapıldığını ve 2023’te 5 milyar dolarlık bir ihracatın hedeflendiğini söyledi. Eroğlu, kırsal kalkınma için ceviz ve badem eylem planı gibi 28 tan eylem planı olduğunu ifade etti.

-TÜRKİYE EROZYONLA MÜCADELEDE DÜNYA LİDERİ-

Orman Bakanı, çölleşmeyle mücadele konulu bir konferansın Türkiye’de yapılacağının hatırlatılması üzerine Türkiye’nin özellikle ağaçlandırma, erozyon kontrol, çölleşmeyle mücadelede dünya lideri olduğunu açıkladı. Eroğlu, “Bunu gururla ifade ediyorum. 2013 yılında Dünya Ormancılık Forum ve Zirvesi'ni Türkiye'de yaptık. Orta Asya ve Afrika'da çok büyük destek veriyoruz. Çölleşmeyle ilgil BM çatısı altında 2-3 yılda bir Taraflar Konferansı yapılıyor. 12. Taraflar Konferansı'nı da biz yapalım diye düşündük. Ankara yapalım diye teklif ettik, BM çok mutlu oldu. Biz iki yılda bu birimin dönem başkanlığını yapacağız” diye konuştu.

 Aday listelerinin açıklandığı bugünlerde yine İzmir’den mi aday olacağının sorulması üzerine Eroğlu şunları söyledi:

“Üç yer düşünülüyordu. İzmir, İstanbul Afyonkarahisar. Vatandaşlarımız sağ olsun İzmir'den talep var. Afyonkarahisar'dan heyetler gelmiş biz bakanımızı Afyon'dan istiyoruz diye. Fark etmiyor zaten en çok hizmet eden her yerde eserim olan birisiyim. Merak etmesinler ta Mardin'den bile talep geldi. Her yerden bir talep var Allah nasip ederse bu can bu tende oldukça bu millet için gece gündüz çalışacağız." (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@