Veli Demir: Eğitim-İş Emperyalizme Karşı Mustafa Kemal\'dir

ANKARA (ANKA) -Aralarında Eğitim-İş Başkanı Veli Demir’in de bulunduğu 90 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet ...

Haberler 19.11.2015, 12:40
Veli Demir: Eğitim-İş Emperyalizme Karşı Mustafa Kemal\'dir

ANKARA (ANKA) -Aralarında Eğitim-İş Başkanı Veli Demir’in de bulunduğu 90 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame düzenlenerek kamu davası açıldı. Baskılara boyun eğmeyeceklerini dile getiren Demir, “Eğitim-İş emperyalizme karşı Mustafa Kemal’dir” açıklamasında bulundu.

Eğitim-İş üyelerinin 20 Aralık 2014’te Ankara Tandoğan meydanında toplanarak, Kızılay Güvenpark’ta kitlesel bir basın açıklaması yapmak istemesi üzerine, gösterinin polis tarafından engellendiğini ifade eden Eğitim-İş Başkanı Veli Demir bu müdahaleler için, “Emek ve laik eğitim mücadelemiz engellenemez” dedi.

Türkiye’de karma eğitimin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını savunurken pedagojinin temel ilkelerine aykırı bir şekilde ilkokul 1. sınıftan itibaren din eğitiminin öncelikli ders olarak verilmesini eleştiren Demir, şunları kaydetti:

“Arapçanın ilkokul 2.sınıftan itibaren 1. ve 2. kademede ayrıcalıklı seçmeli ders haline getirilmesi dayatmalarına karşı Eğitim-İş’in sessiz kalmayacağını ve mücadeleyi sürdüreceğini bilen AKP iktidarı, bunu engellemek için Anayasal bir hak olan ve tamamen barışçıl amaçlı düzenlenen gösterimize müdahale etmiştir.”

Dönemin İçişleri Bakanı, Ankara Valisi ve Emniyet Müdürünün emir ve talimatıyla Tandoğan Meydanı’nda toplananlara polis tarafından, TOMA’larla, tazyikli sularla ve gaz bombalarıyla saldırıldığını savunan Demir, “Öğretmenlerimiz yerlerde sürüklenmiş, ters kelepçeler takılarak 90 arkadaşımız haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Olayların yaşanmasından yaklaşık 11 ay sonra kendisiyle birlikte 90 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame düzenlenerek kamu davası açıldığının altını çizen Demir, "Ancak unutulmamalıdır ki, gün demokrasi, hukuk ve özgürlük mücadelesi yürütenlerin günüdür. Bizler eğitim emekçileri olarak her şeye rağmen eskisinden daha kararlı bir şekilde ülkemizin tam bağımsızlığını, eğitim emekçilerinin ekonomik ve demokratik taleplerini,  laik eğitimi,  Cumhuriyetin değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini savunmaktan asla vazgeçmeyeceğimizi, demokratik ve meşru zeminde sendikal mücadelemizi daha da etkin bir şekilde sürdüreceğimizi vurguluyoruz. Eğitim-İş baskılara, tehditlere boyun eğecek, teslim alınabilecek bir örgüt değildir. Eğitim-İş hiçbir vesayeti kabul etmez. Eğitim-İş, Bolu Beyi’ne karşı Köroğlu, Hızır Paşa’ya karşı Pir Sultan Abdal, emperyalizme karşı Mustafa Kemal’dir" dedi. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@