Vatandaşlar bunu çok sevecek! Zincir marketlerde yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayınlandı!

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre artık 200'den fazla şubesi bulunan zincir marketlerde ürünler sisteme yüklenecek ve vatandaşlar oradan fiyat karşılaştırması yaparak alışveriş yapabilecekler.

Vatandaşlar bunu çok sevecek! Zincir marketlerde yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayınlandı!

Vatandaşlar bunu çok sevecek! Zincir marketlerde yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayınlandı!: Ticaret Bakanlığı zincir marketler ile ilgili yeni düzenlemeyi Resmi Gazete'de yayınladı. Perakende Ticarette Uygulanacak İlke Ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik az önce Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki bu kuralın içeriği nedir? 

ZİNCİR MARKET KURALI 

Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayınlanan karar göre zincir marketlere yeni düzenleme getirildi. Bu düzenlemeyi vatandaşlar çok sevecek. Resmi Gazete'de yayınlanan kararda şu ifadelere yer verildi;

"Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir." denildi. 

FİYAT KARŞILAŞTIRMASI YAPILABİLECEK

Artık yeni kural ile birlikte 200'den fazla şubesi bulunan zincir marketlerdeki ürünlerin fiyatları Ticaret Bakanlığınca oluşturulan sistem üzerinden takip edilebilecek. Bu sisteme zincir marketlerin göndermiş olduğu fiyat bilgisi girilerek burası üzerinden tüm marketlerdeki fiyatlar karşılaştırılabilecek. Vatandaş kendi hesabına ve bütçesine göre fiyatları karşılaştırabilecek ve istediği marketi kolaylıkla tercih edebilecek. 

SONRAKİ HABER