Vatandaş İçin Sevindiren "İptal" Kararı Geldi! Sigorta Tazminatları Hakkında Değişim Ne?

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni bir karar verildi. Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu iptal kararı tüm araç sahiplerini sevindirecek!

Vatandaş İçin Sevindiren "İptal" Kararı Geldi! Sigorta Tazminatları Hakkında Değişim Ne?

Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar kapsamında trafik kazası geçiren vatandaşların arabada oluşan hasara ilişkin değer kaybına tazminatları tekrar düzenlenmek zorunda kalıyor. Bir önceki mevzuat gereğince ‘’ Genel Şartlar’’ kural olarak belirleyici görülüyordu. Sigortalı olan bireylerin aleyhine olan bu hükmü Anayasa Mahkemesi oy birliği ile iptal etti.

Avukatlar Açıkladı!

Kararı değerlendiren avukatlar, bu kapsamda sigorta şirketlerinin tazminat yükümlülüklerinin vatandaşların lehine karar bağlandığını belirttiler. Araç için gerçek zarar hesaplamasının yapılmasında daha avantajlı rakamları ortaya çıkaracak olan bu kararı takdir ettiler. Hasar hesaplamalarını daha gerçekçi tanımlayan sistem sayesinde de yeni karar ile vatandaşların sigorta hukukunda uzman avukatlar aracılığı ile haklarını daha rahat arayabileceklerinin altını çizdiler. 

Bu karar ile birlikte, ayrıca yüksek kilometreli araçlarda göz önünde bulundurulmayan değer kaybı artık dikkate alınacak. Vatandaşın lehine olan karar kapsamında artık, kilometre nedeniyle yaşanana değer kayıpları yasal olarak gündeme rahatlıkla girecek. Diğer bir güncelleme ise trafik kazasında vefat eden kişilerin desteğinden yoksun kalanların tazminat hakları cephesinde yapıldı.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Yeni karar kapsamında, artık destekten yoksun kalan bireyler sigorta şirketlerinden daha fazla tazminat talep edebilecekler. Sigorta şirketinin sunduğu tazminat, tutarsız bulunuyor ise kişi hakkı olanı direk sigorta şirketinden talep edecek. Eğer olumsuz cevap alırsa, cevap ile aynı zamanda dava açılışı yapmak mümkün hale geldi.

Bu kanunun gündeme getirilmesinin ve yeni düzenlemelerin duyurulmasının oldukça önemli olduğunu ifade eden avukatlar, açıklamalar kapsamında sigortalıların lehine detaylar yer aldığını belirttiler. 

Gerekçeli karar kapsamında açıklama yapılırken,’’ 6098 sayılı kanuna göre zarar olarak tanımlanan hususların genel koşullarda nitelendirilmiş olması halinde, hasara uğrayan kişi ile sigorta şirketinin ortaya koyduğu tazminat sorumluluk değeri farklı olacağından, yeni karar ile genel şartlardan bağımsız hesaplama kapsamında tazminat belirlenecek.’’ ifadeleri kullanıldı. Buna göre ise gerçek zarar daha kolay hesaplanacağından, kazada zarar alan kişi aleyhine sonuç açığa çıkacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@