Valiye tepki dinmiyor

İzmir Barosu , “Kararın geri çekilip çekilmediği mahkeme açıklamasından sonra belli olacaktır” diyerek alınan karara olan güvensizliğini gösterdi İzmir Valiliğinin geçt

Valiye tepki dinmiyor

İzmir Barosu , “Kararın geri çekilip çekilmediği mahkeme açıklamasından sonra belli olacaktır” diyerek alınan karara olan güvensizliğini gösterdi

İzmir Valiliğinin geçtiğimiz gün yayınladığı ve 3 gün sonra tepkiler üzerine akşam saatlerinde geri çektiği genelgeye ilişkin İzmir Barosu, TMMOB, DİSK gibi çok sayıda sivil toplum örgütü basın açıklaması yaptı. Açıklamada Valiliğin ‘Geri Çekilmiştir’ açıklamasının gerçekten geri çekilip çekilmediğinin Baro’nun açtığı ‘Kararın İptali’ davasıyla belli olacağı ifade edildi. Açıklamada ayrıca İzmirlilerin sokaktaki özgürlükten vazgeçmemeleri mesajı verildi.

Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, “Hepinizin bildiği üzere, İzmir Valiliği 3 Mart 2015 tarihinde aldığı kararla, demokratik hak arama yöntemlerinin başında gelen basın açıklamalarına dair geniş kısıtlamalar getirmiş, İzmir’i adeta bir açık hava hapishanesine çevirme girişiminde bulunmuştu. Ancak bu girişim, İzmir kamuoyunun yoğun tepkisi ile yanıt buldu ve Valilik, kararı geri almak zorunda kaldı. Biz bu durumu, demokratik mücadelenin, İzmir emek ve demokrasi güçlerinin, karara tepki gösteren tüm yurttaşların kazanımı olarak görüyoruz” dedi.

“Vali Huzursuzluk ve Polis Şiddeti Getirdi”

Baro Başkanı Özcan, “Valiliğin geri almak zorunda kaldığı karar, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın kentimizde göreve başladığı günden bu yana oluşturmaya çalıştığı baskı ortamının ne ilk, ne de son adımıdır. Toprak’ın görev süresi boyunca, daha önce benzeri görülmemiş biçimde birçok demokratik hak arama eylemine yönelik polis saldırıları gerçekleşirken, yüzlerce kişi gözaltına alındı, birçok yurttaşımız yaralandı. Vali Toprak beraberinde kentimize huzursuzluğu ve polis şiddetini getirdi. Atanmasının hemen ardından gerçekleşen Gezi eylemlerinde sivil giyimli-sopalı polislerin yurttaşlara saldırmasına göz yuman, Sivas katliamında katledilenlerin geçtiğimiz sene 2 Temmuz’da anılmasına dahi tahammül göstermeyen, anma etkinliğini polis saldırısı ile sona erdiren, 13 Şubat’ta eğitim boykotu gerçekleştiren eğitim emekçisi ve yurttaşlara çoluk çocuk demeden TOMA’larla, gaz bombaları ile müdahale edilmesi talimatını veren Vali Toprak’tır”

“Mahkemede Net Bir Şekilde Anlaşılacaktır”

Valilik tarafından geri çekileceği bildirilen kararın, geri çekilip çekilmediğini ve bundan sonraki süreci takip edeceklerini ifade eden Özcan şöyle devam etti: “Vurgulamak gerekir ki, Vali Mustafa Toprak’ın demokratik tepkilere bakışı, valiliğin yasak kararını geri çektiğini açıkladığı basın metnine de yansımış, karara tepkiler “siyasi karalama”, “istismar”, “yanlış yönlendirme” şeklinde mesnetsiz ifadelerle tanımlanmıştır. Geri çekildiği belirtilen yasakların gerçekten geri çekilip çekilmediği bundan sonraki süreçte sokakta belli olacaktır. Ayrıca biz bu genelge ile ilgili Kararın İptali davası açmıştık. Mahkeme dava dosyasını görürken Valilikten yapılan açıklamayı isteyecektir. Bu durumda mahkeme buna ilişkin karar verdiğinde yasal olarak geri çelikdiği net bir şekilde anlaşılacaktır. Bizler bu süreci çok yakından takip edeceğiz.”

DAVANIN ÇEKİLİP ÇEKİLMEDİĞİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Aydın Özcan, kararın resmi olarak geri çekilip çekilmediğinin mahkeme aşamasında anlaşılacağını belirterek, “Bilindiği gibi bu genelgenin geri çekilmesi için yargıya başvurmuştuk. Yargı bizim kararın iptali davasının mutlaka prosedürü işletecek ve geri çekildiğine ilişkin Valilik’ten resmi açıklamaları isteyecek. Oraya verecekleri cevapla geri çekilip çekilmediği ortaya çıkacak. Teoride kalacak olursa, dava süreci devam edecek. Biz başvurumuzu yaptık, Vali Toprak’ın açıklamasının ardından geri alma işlemi yapmadık” diye konuştu.

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda yapılan açıklamaya Türk-İş 3’üncü Bölge Temsilciliği, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, KESK İzmir Şubeler Platformu, İzmir Veteriner Hekimler Odası, İzmir Tabip Odası, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İzmir Eczacı Odası, İzmir Diş Hekimleri Odası, İzmir Barosu, DİSK Ege Bölge Temsilciliği, Birleşik Kamu-İş İzmir İl Temsilciliği, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti destek verdi.

Anahtar Kelimeler:
valiye tepki dinmiyor
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.