Valisi, polisi 10. Yıl Marşını yasaklayan müdüre kalkan oldu, polis halka saldırdı... Bolu'da gaz savaşı yaşandı...

Valisi, polisi 10. Yıl Marşını yasaklayan müdüre kalkan oldu, polis halka saldırdı... Bolu'da gaz savaşı yaşandı...

Haberler 20.06.2016, 14:59 20.06.2016, 19:44
Valisi, polisi 10. Yıl Marşını yasaklayan müdüre kalkan oldu, polis halka saldırdı... Bolu'da gaz savaşı yaşandı...
BOLU'daki okullarda 10'uncu Yıl Marşı'nın çalınmasını yasaklayan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'i protesto için toplanan CHP öncülüğündeki grubun İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapısına siyah çelenk bırakmasına, polis izin vermedi. Barikatı aşan gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Yüzüne biber gazı sıkılan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ve çok sayıda kişi, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

CHP İl Teşkilatı, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen'in de aralarında bulunduğu çeşitli sendikaları üye yaklaşık 250 kişilik grup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak okullarda 10'uncu Yıl Marşı'nın çalınmasını yasaklayan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'i protesto etmek istedi. Müdürlük girişine yaklaşık 100 metre kala barikat kuran polis, aralarında CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir'in de bulunduğu grubun geçişine izin vermedi. Müdürlük önüne daha önce gelen kişiler de İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya'nın talimatıyla barikatın arkasına alındı. Kalabalığın birakata yüklenmesi üzerine 10 metre ileriye ikinci bir barikat kuruldu. Daha sonra ilk barikat kaldırıldı.

BOLU VALİSİ'NİN TALİMATIYLA

İkinci barikata kadar ilerleyen kalabalık ile basın açıklaması yapan Milletvekili Tanju Özcan, 10'uncu Yıl Marşı ve Cumhuriyet'e sahip çıkmak için toplandıklarını, ancak Bolu Valisi Aydın Baruş'un talimatıyla anlaşılmaz bir şekilde engellenmek istediklerini söyledi. 10'uncu Yıl Marşı'nın emparyalizme karşı verilen bir mücadelenin sonunda kazanılan Kurtuluş Savaşı akabinde kurulan Cumhuriyetle ilgili olduğunu söyleyen Özcan, şöyle dedi:

"10'uncu Yıl Marşı bunları rahatsız ediyor. Anadolu'da böyle müdürler çok. Bilerek yapıyorlar. Parmak kaldırıyorlar. Saray'daki zat-ı muhterem görsün, 'Ben de parmak kaldırıyorum' demek için yapıyorlar. Birileri de buna sessiz kalmamızı bekliyor. Biz böyle bir şeye sessiz kalabilir miyiz? Cumhuriyet'le, Atatürk'le sorunu olanın bizimle de sorunu vardır. Bizim böyle bir şeyi kabul edebilmemiz mümkün değil. Sonuna kadar mücadele edeceğiz."

BİBER GAZLI MÜDAHALE

Ardından Tanju Özcan, üzerinde 10'uncu Yıl Marşı yazılı olan siyah çelengi kalabalık ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü kapısına bırakmak istedi. Ancak, polis Tanju Özcan'ı, çelengi heyetiyle birlikte kendisinin bırakmasını istedi, aksi halde müdahele edecekleri yönünde uyardı. Buna rağmen kalabalığın barikata yüklenip aşması üzerine polis biber gazıyla müdahale etti. Polisleri durdurmak isteyen Milletvekili Tanju Özcan'a da biber gazı sıkıldı. Özcan ile eyleme katılan çok sayıda kişi ve basın mensupları biber gazından etkilendi. Biber gazına maruz kalanlar çevredeki binalara ve işyerlerine sığındı. Tanju Özcan ve gazdan etkilenen diğer eylemciler ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Bir süre sonra tekrar toplanıp siyah çelengi barikatın önüne koyan grup, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı ve 10'uncu Yıl Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.


 

MÜDÜRÜN MAKAMINDA DESTEK AÇIKLAMASINA İZİN VERİLMEDİ

AK Parti öncülüğünde bazı sendika ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, polis müdahalesiyle sonuçlanan CHP öncülüğündeki protestonun ardından İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'i ziyaret etti. Aralarında AK Parti İl Başkan Yardımcısı Zekai Öztürk, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Taha Furkan Sönmezel'in de bulunduğu 25 kişilik grup, makamında Yusuf Cengiz'e destek açıklaması yapmak istedi. Ancak polis, söz konusu açıklamanın, gerginliği artırabileceği endişesiyle yapılmamasını istedi. Bunun üzerine grup İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden ayrıldı. Zekai Öztürk, destek açıklamasını tepkiye neden olabileceği gerekçesiyle iptal ettiklerini söyledi.

CHP'LİLER YARIN YİNE TOPLANACAK

Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü önündeki protestoda yüzüne biber gazı sıkılan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi'ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Tanju Özcan, aralarında genel merkez yöneticileri ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin de bulunduğu çok sayıda partilinin yarın Bolu'ya geleceğini söyledi. Özcan, hem polisin bugünkü sert müdahalesi hem de Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'e karşı İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@