Vali Kan Verdi Ama...

MARDİN Valisi Ömer Faruk Koçak, İl Emniyet Müdürlüğü ve Kızılay tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasına, kan bağışında bulundu.

Haberler 12.11.2015, 22:54
Vali Kan Verdi Ama...
(DHA) - MARDİN Valisi Ömer Faruk Koçak, İl Emniyet Müdürlüğü ve Kızılay tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasına, kan bağışında bulundu. Vali Koçak, Kızılay yetkililerinin kan verme işleminde doldurdukları formda bütün vatandaşlardan kimlik bilgileri ve açık iletişim bilgilerinin istenmesinin yanlış olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Mardin Emniyet Müdürlüğü ile Kızılay'ın düzenlediği kan bağışı kampanyasına, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, kan vererek, destek oldu. Vali Koçak, kan verme sırasında Kızılay yetkililerinin kan verme işleminde doldurdukları formda bütün vatandaşlardan kimlik bilgileri ve açık iletişim bilgilerinin istenmesinin yanlış olduğunu belirterek, yetkilileri uyardı. Kızılay yetkililerinin bu konuda kendilerinin de yakındıklarını belirtmeleri üzerine Koçak, kendisinin Sağlık Bakanlığı'nda müsteşar olarak çalıştığı dönemde bu konuda yeni bir düzenlemeye gittiklerini ve bunun niçin uygulanmadığını sordu. Alınan bilgilerin sisteme veri olarak kaydedildiği cevabını veren yetkiliye Koçak, "Tek bir kimlik numarası üzerinden bütün bilgiler kaydedilebilir veya veri tabanı oluşturulabilir. Bütün bilgilerin tek tek alınması bu çok yanlış bir uygulama, bu bilgileri vatandaşların mahrem bilgilerdir. Bu şekilde elden ele dolaşması uygun değil. Bunu bakanlıkla görüşmemiz lazım. Biz bu konuda zamanında düzenleme yapmıştık. Bu şekilde olmaz" dedi.

Formu inceleyen Vali Koçak, formun üzerinde alınan bilgilerin başka yerde kullanılmayacağına dair bir taahhütnamenin de olmadığını dikkat çekerek, "Bu şekilde yarın bize bir borç çıkarsa hiç şaşırmayalım" esprisini yaptı. Kan bağışında bulunduktan sonra gazetecilere açıklamada bulunan Vali Koçak, Kızılay'a kan bağışı yapmanın bütün insanlığa kan bağışı yapmak olduğunu söyledi. Kızılay'ın dünyanın birçok yerinde kan ihtiyacını giderdiğini anımsatan Koçak, şöyle konuştu: "Kızılay, sadece Türkiye'de değil, Türkiye dışında kimin kana ihtiyacı varsa aynen devletimiz ve milletimiz gibi oraya koşup gerekse kan, gerekse diğer alanlarda yardımlarını yapıyor. Dolayısıyla Kızılay'a kan vermek kan bağışı yapmak insanlığa kan bağışı yapmak anlamını taşıyor. Kan vermek aynı zamanda sünnettir diye biliyorum. Dolayısıyla kan verince hem sünnet işlemiş oluyoruz, hem sağlığımıza faydalı bir iş yapmış oluyoruz, hem de insanlığa faydalı bir iş yapmış oluyoruz" dedi.

Kan verme tavsiyesinde bulunan Vali Koçak, "Herkese, hem sağlıkları açısından hem de insanlığa faydalı olmak açısından kan vermeyi tavsiye ediyorum. Bütün kan veren arkadaşlarımı tebrik ediyorum" dedi.

Mardin İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, İl Jandarma Komutanı Albay Alaaddin Karsavuran ve polisler kan bağışında bulunarak kan bağışı kampanyasına destek verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@