Uzmanlardan Tarihi Kar Yağışı Uyarısı! Günlerce Sürecek Yoğun Kar Yağışı Geliyor!

Türkiye soğuk bir hava sisteminin etkisi altına girmeye hazırlanırken Newcastle Üniversitesi Araştırmacısı Atmosfer Bilimci Abdullah Kahraman bir açıklama yaparak Türkiye'de beklenen kar yağışının çok yoğun olacağını ve günlerce süreceğini söyledi.

Uzmanlardan Tarihi Kar Yağışı Uyarısı! Günlerce Sürecek Yoğun Kar Yağışı Geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve metetoroloji uzmanlarının günlerdir Türkiye'nin soğuk bir hava sisteminin etkisi altına gireceğine dair açıklamalarında verdikleri tarihe çok kısa bir süre kaldı. Uzmanlar bu yeni soğuk hava sisteminin tarihi kar yağışlarına neden olabileceğini açıkladılar.

İKLİMLER DEĞİŞTİ!

Türkiye'de cuma gününden itibaren etkisini gösterecek olan kar yağışlarının 1987, 2002 ve 2004 yağışları gibi çok yoğun olacağı bildirildi. Dünyada son yıllarda küresel ısınma büyük bir sorun teşkil ediyor. Bunun sonuçlarından en çok etkilenen ülkelerden birisi de Türkiye oldu. Yağışlarda istikrarsızlık meydana gelirken mevsimler adeta birbirine girdi.

BU YIL KAR YAĞIŞI OLDUKÇA DÜŞÜK GERÇEKLEŞTİ!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından verilen son değerlendirmeye göre bu yıl kar yağışları önceki yıllara oranla oldukça düşük seviyede gerçekleşti. Önceki yıllarda Şubat ayı içerisinde kar kalınlığının 3 metreye kadar ulaşabildiği bölgeler olurken bu yıl kar kalınlıkları insan boyunu geçemedi.

YOĞUN KAR YAĞIŞI GELİYOR!

Kar yağışlarına yönelik olumsuz verilerin ilerleyen günlerde sona ermesi bekleniyor. Yapılan açıklamalara göre Cuma gününden itibaren Doğu Avrupa üzerinden gelecek olan soğuk hava sistemi ile Orta Akdeniz'den gelecek olan siklon Türkiye'yi etkisi altına alacak. Bu nedenle çok yoğun bir kar yağışı meydana gelecek.

GÜNLERCE SÜRECEK KAR YAĞIŞI!

Newcastle Üniversitesi Araştırmacısı Atmosfer Bilimi Uzmanı Dr. Abdullah Kahraman bir değerlendirmede bulunarak, “Türkiye'de başlayacak olan kar yağışları 1987, 2002 ve 2004 yıllarında olduğu gibi çok yoğun gerçekleşecek. Marmara Denizi'nin güney ve doğusu, Karadeniz, Kuzey Ege çevreleri günlerce kar yağışına maruz kalacak. Gülerce sürecek olan kar yağışı hayatı olumsuz etkileyecek.” dedi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@