Uzmanlardan ciddi uyarılar geldi! Çocuklara bu yiyecekleri vermek ani ölümlere neden oluyor

Çocuklara fazla ve zararlı besinlerin verilmesinin sonuçları uzmanlar tarafından açıklandı. İşte o çocuklarınızın asla tüketmemesi gereken o besinler...

Uzmanlardan ciddi uyarılar geldi! Çocuklara bu yiyecekleri vermek ani ölümlere neden oluyor

Dünya çapında genel olarak çocuklarda obezitenin artması ile birlikte pek çok doktordan peş peşe konu ile ilgili uyarılar gelmeye başladı. Beslenme bozukluğuna bağlı olarak gelişen obezite gibi rahatsızlıkların son dönemde daha da fazla artması ile birlikte uzmanlardan korkutan uyarı geldi. Aşırı kilonun sağlık sorunlarının yanı sıra ani ölümlere de yol açtığı bildirildi. Bu ani ölümler ile birlikte araştırmalar yapan uzmanlar konunun çocuklardaki aşırı kilodan kaynaklandığını ifade etti. 

ANİ ÖLÜMLER AŞIRI KİLODAN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR! 

Konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Tunç Tunçer, “Normalde çocuklarda böyle ani ölüme ya da kalp krizine yol açan kalp damarı tıkanması çok sık görülen bir durum değildir. Son dönemde kilo alımında aşırı artış nedeniyle bu vakalar sık görülüyor olabilir. Zonguldak’ta yakın zamanda 80 kilo civarı bir çocuk denizdeyken aniden kaybedilmiş. Bu da benzer bir durumdan kaynaklı olabilir." dedi. 

Doğuştan gelen ve genetik olan bazı kalp rahatsızlıklarından kaynaklı olarak da ölümlerin meydana geldiğini dile getiren Tunç Tuncer bunun yanı sıra dengesiz ve sağlıksız beslenmekten de kaynaklandığını açıklandı. Kalorinin yol açtığı zararlardan bahseden Tunç Tuncer, "Erişkinlerde bu durum kötü beslenme, alkol sigara kullanımı ve stresten kaynaklanırken çocuklarda bu tarz alışkanlıklar çok sık görmüyoruz ama özellikle kötü beslenmeye bağlı gerçekleşiyor. Çocukların beslenmesinde, yüksek kalorili onların büyüme gelişmesini desteklemeyecek fakat sadece kilo aldıracak besinlerden uzak durulmasını tavsiye ediyoruz." dedi. 

Uzmanlardan ciddi uyarılar geldi! Çocuklara bu yiyecekleri vermek ani ölümlere neden oluyor

UZAK DURULMASI GEREKEN YİYECEKLER 

Bunun yanı sıra çocukların bu tarz hastalıklardan ve ani ölümlerden korunması için mutlaka uzak durulması gereken yiyeceklerden bahsedildi. Kişilerin kesinlikle uzak durması gereken besinler hakkında Uzman doktor Tunç Tuncer tarafından, "Mesela çok fazla rafine şekerli çikolata, muhallebi ya da pasta gibi yiyeceklerden uzak durmaları. Çok fazla patates kızartması gibi yağlı gıdalar, makarna gibi yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi çocuklarda aşırı kiloya ve beraberinde kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Halk arasında kalp krizi denilen bizim daha çok ani ölüm diye tabir ettiğimiz durum, ani ölüme sebep olabilecek hastalıklar var. Bunlardan bir kısmı da çocuklarda aşırı kiloya bağlı kalp damarlarının tıkanmasıyla ilişkili.”  şeklinde açıklamalarda bulunuldu.