Üzerine çıkmak bile büyük cesaret 50 bin cesur insan Kristal Teras'tan kanyonu izledi

KARABÜK'ün Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evleriyle ünlü ilçesi Safranbolu, bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğradı.

Haberler 08.07.2016, 12:37
Üzerine çıkmak bile büyük cesaret 50 bin cesur insan Kristal Teras'tan kanyonu izledi
KARABÜK'ün Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evleriyle ünlü ilçesi Safranbolu, bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. 3 bin 500 yatak kapasiteli otel ve pansiyonlar tamamen dolarken, günübirlik gelenlerle birlikte ilçede trafik kilitlendi. Tokatlı Kanyonu girişinde insan kuyrukları oluşurken, 50 bin kişi Kirstal Teras'tan kanyonu seyretti.

9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde vatandaşlar Safranbolu'ya akın etti. İlçedeki 3 bin 500 yatak kapasiteli otel ve pansiyonlar yüzde yüz oranında doldu. Çevre il ve ilçelerden günübirlik gelenlerle birlikte tarihi ilçe en yoğun dönemini yaşadı. Özellikle eski çarşı bölgesinde uzun ayraç kuyrukları oluştu. Sürücüler park sıkıntısı yaşadı. Tatilciler, tarihi konak, cami, han, hamam, köprü ve çeşmeleri yakından görüp bol bol fotoğraf çekti. Tarihi çarşıyı kuşbakışı gören Hıdırlık Tepesi ve Kent Müzesi'nin olduğu tepeye çıkan tatilciler, selfie çekti.

TOKATLI KANYONU GİRİŞİNDE KUYRUK

Eski çarşı kadar Tokatlı Kanyonu üzerine yapılan Kristal Teras da tatilcilerin akınına uğradı. Kanyon girişinde yoğunluk nedeniyle insan kuryukları oluştu. 3 lira ücret ödeyerek turnikeden geçen tatilciler, Amerika'nın Arizona Kanyonu üzerinde bulunan seyir terasından örnek alınarak yapılan 80 metre yükseklikteki Kristal Teras üzerine çıkıp doğa harikası kanyonu izledi. 40 kişinin aynı anda üzerine çıkabildiği terasta bir ziyaretçinin yoğunluk nedeniyle 3 dakikadan fazla kalmasına izin verilmedi. Bayram tatilinin başlangıcından itibaren yaklaşık 50 bin kişinin terasa çıkıp kanyonu izlediğği belirtildi.

TATİL BOYUNCA 150 BİN KİŞİ

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, bu bayram önceki bayramlara göre yoğunluğun çok fazla olduğunu söyledi. Aksoy, "Bütün otellerimiz yüzde yüz dolulukla çalışıyor. Turizm mekanlarımız dolu. Özellikle tarihi çarşı bölgesinde yaşanan park sıkıntısını çözmek ve bu bölgeyi araçlardan arındırmak için yürüttüğümüz Hasan Dede projesinin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha bu vesile ile görmüş olduk. Otellerdeki, iş yerlerindeki doluluk oranımıza ve araç sayılarına baktığımızda 150 bin civarında insanımızın tatil boyunca Safranbolu’ya giriş çıkış yapacağını rahatlıkla söyleyebilirim" dedi.
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@