Üreticilerin yeni gözdesi o meyve ağacı 190 bin TL gelir bırakıyor

Çiftçilerin yeni gözdesi artık mango oldu. Bir ağacından 190 bin TL gelir elde ediliyor. Türkiye'de sadece Akdeniz bölgesinde uygun mevsim koşullarında yetiştirilmektedir.

Üreticilerin yeni gözdesi o meyve ağacı 190 bin TL gelir bırakıyor

Üreticilerin yeni gözdesi o meyve ağacı 190 bin TL gelir bırakıyor - Akdeniz bölgesinde yoğun yetiştirilen, mevsim ve üretim şartlarının en iyi olduğu Antalya, Mersin ve Adana'da mango üretimi yapılıyor. Türkiye'den dünyaya açılan yeni gözde meyve mangonun bir ağacından 190 bin TL gelir elde edildiği açıklandı.

Mango, tropik ve ılıman iklimlerde yetişmektedir. Dondan korunması gereken meyve Türkiye'de sadece Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilmektedir. Dünya'da meyvenin üretimi Hindistan ikici sırada Çin geliyor. Uluslararası alanda meyve/sebze yetiştiriciliğinden elde edilen en yüksek gelirin mangodan olduğu öğrenildi. Üreticilerinde gözdesi olan mangonun bir ağacından 190 bin TL gelir sağlandığı aktarıldı.

Antalya'nın Alanya ilçesinde çiftçiler turunçgilden vazgeçmedi. Zengin üretim çeşitliliğine sahip kış aylarında 85 milyon vatandaşın meyve/sebze ihtiyacını karşılayan Akdeniz Bölgesi'nde çiftçilerin yeni kaynağı mango oldu. Son yıllarda üretim alanı artırılarak bir ağacından 190 bin TL kazanılıyor.

Üreticilerin yeni gözdesi o meyve ağacı 190 bin TL gelir bırakıyor

TÜRKİYE'DEN DÜNYAYA İHRACAT

Tropikal meyve üretimi Alanya'da muz ve avokadonun yanına bir ürün daha eklendi. Ön plana çıkan mango artık herkesin diline düştü. Üretim kapasitesi azlığı, arz talep meselesi de değil sadece meyve üretiminin kısıtlı imkanlar dahilinde üretilmesinden kaynaklı fiyatların bu yönde yüksek olduğu dile geldi. Çiftçiler ilk ağızdan yıllar içinde üretim yaparak hakim oldukları bir alanda bir yenisini daha ekledi.

Yıllık üretim hacmi artarak devam eden tropikal meyve, yüksek gelir getirisi olan mango üretim alanı her yıl git gide artıyor. Alanya'nın iklim şartları ve üretim için uygun toprak yapısı uygun olduğu bakanlıktan duyuruldu. Rusya ve İran'a ihracatı gerçekleştiğini belirten Alanya Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, 'Ürünün piyasada değer kazanması da önemli. Mango tane olarak da satılmakta ve ciddi bir gelir kaynağı. Ağaçlar 3-4 yıl sonra tam verim vermeye başlıyor. Hatta fidanı diktiğiniz yıl bile ürün alabiliyorsunuz. Bir ağaçtan 190 bin TL para kazanabiliyorsunuz' dedi.

Rüzgar, 2014  yılında mango üretimine başlandığını ifade etti. Çevrede 74 dekar alanda üretimi, yıllık 65 bin ton ürün kazanımı olduğuna dikkat çekti. Aynı şekilde tropikal ürünler arasında ilk sırada yerini alan avokado 2012 yılında 250 dekar ekim yapılırken şu anda 15 bin 500 dekara çıkarıldı. Üreticiler yoğun talep gösteriyor.

SONRAKİ HABER