Üniversitlerarası Kurul'dan Akademisyenlerin Bildirisine Tepki

BÜLENT Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer'in başkanlığını yaptığı Üniversitelerarası Kurul adına yapılan açıklamada, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' öncülüğünde Sur, Silvan, Nusaybin, Cizre ve Silopi'de sürdürülen terör operasyonları ile sokağa çıkma yasaklarına ilişkin yayınlanan bildiriye tepki gösterildi.

Haberler 13.01.2016, 11:58
Üniversitlerarası Kurul'dan Akademisyenlerin Bildirisine Tepki

(DHA) - BÜLENT Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer'in başkanlığını yaptığı Üniversitelerarası Kurul adına yapılan açıklamada, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' öncülüğünde Sur, Silvan, Nusaybin, Cizre ve Silopi'de sürdürülen terör operasyonları ile sokağa çıkma yasaklarına ilişkin yayınlanan bildiriye tepki gösterildi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü'nden gönderilen Üniversitelerarası Kurul adına yazılı açıklamada, kendilerini ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak tanımlayan öğretim elemanları eleştirildi. Açıklamada bu öğretim üyelerinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, vatandaşlarını açlığa ve susuzluğa mahkum etmekle, yerleşim yerlerine ağır silahlarla saldırmakla, anayasal ve uluslararası hukuku ihlal etmekle, taammüden kıyım ve katliam yapmakla suçladığı ifade edildi. Bildirinin, sadece bir grup öğretim elemanın kanaatini ifade ettiğini, yükseköğretim sisteminde çalışan 150 binden fazla akademisyenin görüşlerini asla temsil etmediğine vurgu yapılan açılamada, şöyle denildi:

"Akademik özgürlük, bir ülkenin varlığını, güvenliğini ve bekasını tehdit etmenin aracı olarak istismar edilemez. Akademik özgürlüklere saygı duyan hiçbir demokratik ülke ayrılıkçı teröre desteği ve kendi güvenliğine saldırıyı meşru göremez. Üniversitelerarası Kurul olarak milletimize karşı olan borcumuzun ödenemez olduğu bilinci içinde, ülkemizin bilim ve teknoloji üretimine katkı yapmak ve yükseköğretim vermekle görevli üniversitelerimizin çalışmalarına kararlılıkla devam edeceğini, her türlü tehdidi büyük bir özgüven içinde bertaraf edecek güçte olduğunu ifade etmek isteriz."

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@