Undp Ve Bm Kalkınma Grubu Başkanı Clark Türkiye'yi Ziyaret Ediyor

ANKARA(ANKA) - UNDP ve BM Kalkınma Grubu’nun Başkanı, Yeni Zelanda eski Başbakanı Helen Clark, Türkiye’ye altı günlük bir ziyaret gerçekleştiriyor. Yarın  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan tarafından kabul edilecek Clark, z

Haberler 20.04.2015, 22:09
Undp Ve Bm Kalkınma Grubu Başkanı Clark Türkiye'yi Ziyaret Ediyor

ANKARA(ANKA) - UNDP ve BM Kalkınma Grubu’nun Başkanı, Yeni Zelanda eski Başbakanı Helen Clark, Türkiye’ye altı günlük bir ziyaret gerçekleştiriyor. Yarın  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan tarafından kabul edilecek Clark, ziyaret sırasında İstanbul’daki BM Bölgesel Merkezi’nin açılışına katılacak ve Gaziantep’te bir mülteci kampını ziyaret edecek. Bu arada, Clark, Çanakkale Savaşları 100.Yıldönümü törenlerinde de yer alacak.

Helen Clark,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer uluslararası liderlerle birlikte memleketi Yeni Zelanda için büyük önem taşıyan Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümü dolayısıyla  23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da, 24-25 Nisan 2015 tarihlerinde ise Çanakkale’de düzenlenecek olan Anma Törenleri ve Barış Zirvesi’ne katılacak.

Yüzüncü yıl anma törenlerine katılmadan önce yarın Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan kabul edilecek olan Clark, Ankara’da üst düzey hükümet yetkilileriyle de görüşmelerde bulunacak.

Suriye sınırı yakınındaki bir mülteci kampını ziyaret etmek için 22 Nisan’da Gaziantep’te olacak Clark, Gaziantep’te GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ile birlikte GAP Enerji Verimliliği Danışmanlık ve Kuluçka Merkezi’nin açılışını da yapacak.

Kuluçka Merkezi’nin, Türk Hükümeti tarafından fonlanan ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve UNDP tarafından uygulanan teknik işbirliği projesi kapsamında desteklendiğine dikkat çekiliyor.

-BM İSTANBUL BÖLGESEL MERKEZİ’Nİ AÇILIŞINI YAPACAK-

BM Kalkınma Grubu Başkanı Helen Clark, 23 Nisan’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Birleşmiş Milletler’in İstanbul Bölgesel Merkezi’nin açılışını yapacak.

UNİC Ankara tarafından verilen bilgiye göre, Türkiye ve UNDP, küresel kalkınma ortağı olarak Türkiye’nin rolüne odaklanan küresel Ortaklık Çerçeve Anlaşması’nı 2011 yılında imzalamıştı. Stratejik ortaklığın sonucu olan İstanbul’daki yeni Merkez, küresel kalkınma konularının şekillenmesinde ve bu konulara katkı sağlanmasında Türkiye’nin artan rolünü ve taahhüdünü gösteriyor.

Merkez, UNDP’nin Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesi’nde çalıştığı ülke ve bölgelere nitelikli, erişilebilir ve yerele yönelik hizmetler verecek bir çerçeve içinde faaliyet gösteriyor. Merkez aynı zamanda UNICEF ve BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (BM Kadın Birimi – UN Women) ofislerine de ev sahipliği yapıyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@