Uludağ Üniversitesi, Mogadishu’ya örnek olacak

ULUDAĞ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi, Somali’nin Mogadishu City Üniversitesi ile ortak çalışmalar yapabilmek amacıyla karşılıklı işbirliği protokolü imzaladı. UÜ Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, Mogadishu City Üniversitesi Rektör...

Haberler 28.03.2016, 15:17
Uludağ Üniversitesi, Mogadishu’ya örnek olacak
ULUDAĞ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi, Somali’nin Mogadishu City Üniversitesi ile ortak çalışmalar yapabilmek amacıyla karşılıklı işbirliği protokolü imzaladı. UÜ Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, Mogadishu City Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Abdulkareem H. Jama, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Uğur Bilgili, dekan yardımcıları ve bölüm yöneticilerin hazır bulunduğu tören ile imzalanan protokol kapsamında 2 üniversite arasında başta ziraat olmak üzere çok sayıda alanda çeşitli işbirlikleri gerçekleştirilecek.
PROTOKOL İLE AKADEMİK İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK
Protokole göre, Uludağ Üniversitesi ve Modadishu City Üniversitesi bilim insanı değişim programı ve ortak araştırma çalışmalarını teşvik etme, lisans ve lisansüstü öğrenci değişimi, sosyal ve kültürel faaliyetler, akademik araştırma verileri ve teknik materyal değişimi, bilimsel araştırmalarda birlikte çalışma ve ortak yayınlama ile seminer, sempozyum, kongre ve spor bilimleri alanındaki eğitim programları konularında akademik ve bilimsel faaliyetlerin ortak düzenlenmesi konusunda işbirliği yapacaklar. 5 yıl süre ile geçerliliğini koruyacak olan protokol, Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) onay vermesinin ardından uygulamaya koyulacak. 
124 ÜLKEDEN 2 BİN 500 YABANCI ÖĞRENCİ
İmza töreninde konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, Ziraat Fakültesi’nin Türkiye’nin alanında en iyi ilk 3 fakültesinden birisi olduğunu söyledi. Somali’nin büyük bir iç savaştan geçtiğini kaydeden Rektör Prof.Dr. Ulcay, şöyle konuştu: "Ülke, büyük bir yenilenme sürecine girdi. Bu noktada da Türkiye’den büyük bir yardım görüyorlar. Bizim kendilerine gösterdiğimiz bu ilgi ve alakadan dolayı da kendilerine Türkçe öğretmemizi istiyorlar. Öğrencilerine ikinci dil olarak İngilizcenin yanında Türkçe’de öğretmemizi talep ediyorlar. Böylece lisans, yüksek lisans ve doktora yapacak öğrencilerini de Türkiye’de eğitmek istiyorlar. 11 Somalili öğrenci geldi. Şuan Ziraat Lisesi’nde okuyorlar ve Türkçe öğreniyorlar. Önümüzdeki yıl Ziraat Fakültesi’ne 10’un üzerinde öğrenci geleceğini şimdiden söyleyebilirim. Üniversitemizde 124 farklı ülkeden 2 bin 500 öğrencimiz var. Hedefimiz de bu rakamı 5 binlere çıkarmak istiyoruz. Bu anlaşma ile de ilk etapta oradaki öğrencilerimize UKEY üzerinden belli dersleri vermeye başlayabileceğiz."
JAMA: PROTOKOL BİZE CİDDİ KAZANIMLAR SAĞLAYACAK
Mogadishu City Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Abdulkareem H. Jama ise Uludağ Üniversitesi ile işbirliği prokolü yapmalarının kendileri için büyük bir gurur olduğunu söyledi. Yapılacak işbirliği ile eğitim ve bilimsel alanda Uludağ Üniversitesi’nden ciddi kazanımlar elde edeceklerine inandıklarını söyleyen Rektör Yardımcısı Prof. Jama, protokolün her iki taraf için de hayırlı olmasını temenni etti. DHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@