Ülkücülerden İran Başkonsolosluğu Önünde Yayın Protestosu

İSTANBUL Ülkü Ocakları üyesi bir grup, İran'da bir televizyon kanalında Güney Azerbaycan Türklerine hakaret içeren yayın yapılmasını protesto etti. 

Haberler 14.11.2015, 21:11
Ülkücülerden İran Başkonsolosluğu Önünde Yayın Protestosu
(DHA) - İSTANBUL Ülkü Ocakları üyesi bir grup, İran'da bir televizyon kanalında Güney Azerbaycan Türklerine hakaret içeren yayın yapılmasını protesto etti. 
 İstanbul Ülkü Ocakları üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, İran’daki bir televizyon kanalında Güney Azerbaycan Türklerine hakaret içeren yayın yaptığı gerekçesiyle 16.30 sıralarında Cağaloğlu'ndaki İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplandı. 

Türk ve Azerbaycan bayrakları taşıyan kalabalık  sık sık "Azerbaycan'a selam mücadeleye devam", "İran şaşırma sabrımızı taşırma", "Dişe diş, kana kan, intikam intikam" şeklinde slogan attı. Bu arada çevik kuvvet polislerinin konsolosluk binası çevresinde geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü. 

Grup adına açıklama yapan İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, "Geçtiğimiz hafta İran Radyo Televizyon Kurumu'na bağlı olan Kanal 2 Televizyonu'nda, çocuklara özgü belgesel programında, Güney Azerbaycan Türk'ü bir kişinin dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlediği ve bu yüzden ağzından kötü kokular yayıldığı gösterilmişti. 

İran'ın yapmış olduğu bu hakaret bardağı taşıran son damla olmuştur. Türk milletine, Türk medeniyetine hakaret eden İran rejimini protesto ediyoruz. Kırım'da, Doğu Türkistan'da, Türkmeneli'nde, Güney Azerbaycan'da soydaşlarımıza yapılan baskılara müsaade etmeyeceğiz. G-20 zirvesinde yapılan toplantıda bu konular hızlı bir şekilde ele alınması gerekiyor" dedi. 

Basın açıklamasının ardından grupta bulunan 2 kişi, konsolosluk binasının korkuluklarına tırmanarak Azerbaycan bayrağı astı; 'bozkurt' işareti yaptı. Bir süre daha slogan atan kalabalık olaysız şekilde dağıldı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@