Ukrayna ve Rusya arasında 300 esir takası gerçekleşti. O görüntüler Türkiye'de çekildi!

24 Şubat tarihinde başlayan ve hala devam etmekte olan Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın etkileri devam ederken iki ülke arasında esir takası gerçekleşti. O görüntüler gündem olurken Türkiye arabuluculuk yaptı.

Ukrayna ve Rusya arasında 300 esir takası gerçekleşti. O görüntüler Türkiye'de çekildi!

Aylar önce Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş hala devam ederken Putin'in askeri seferberlik ilan etmesinin ardından geçtiğimiz gece Türkiye'de ani bir esir takası gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a arabuluculuk yaptığı için teşekkür eden Ukrayna Lideri  Zelensky'nin o görüntüleri gündeme geldi. 

24 Şubat tarihinde Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaşın ardından pek çok can kaybı yaşanmıştı. Her iki ülkede savaş halindeyken etkilenen birçok sivil ve asker kaybedildi. Savaşın hala devam etmesinin ardından dün Rusya Lideri Putin tarafından askeri seferberlik ilan edilmesinin ardından savaşın çok farklı bir boyut kazanması gündeme damga vurmuştu. Askeri seferberlik ilanının ardından geçtiğimiz gece oldukça farklı bir olay yaşandı. 

İki Ülke Arasında Esir Takası

Beklenmedik bir şekilde geçtiğimiz gece gerçekleşen olayda Ukrayna ve Rusya arasında esir takası gerçekleşti. Beklenmedik şekilde gelişen esir takasında  10'u yabancı 200 savaş esirinin takası yapılırken aynı zamanda hakkında idam kararı çıkarılan İki İngiliz ve bir Faslının da olduğu takasta 3 İngiliz daha, iki ABD'li bir Hırvat ve bir İsveçli serbest bırakıldı. 

Ukrayna ve Rusya arasında 300 esir takası gerçekleşti. O görüntüler Türkiye'de çekildi!

Rusya Lideri Putin'in dün itibari ile askeri seferberlik ilan etmesinin ardından birkaç saat sonra esir takası gerçekleştirmesi gündemde büyük etki yaratırken şaşırtan takasın görüntüleri kaydedildi. Esir takası için Türkiye'nin arabuluculuk yaptığı kayıtlara geçti. 

Zelenskiy Teşekkür Etti!

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın arabuluculuğu ile iki ülke arasında takas yaşandığı açıklayan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy aynı zamanda bu takas için uzun süredir gergin görüşmelerin de yapıldığını açıkladı. Yapılan anlaşma kapsamında esir tutulan askerler dışında Mariupol'ün düşmesiyle esir düşen 215 Ukraynalının da serbest bırakılacağı öğrenildi. 

Ukrayna ve Rusya arasında 300 esir takası gerçekleşti. O görüntüler Türkiye'de çekildi! - Resim : 2

Takasla ilgili konuşma yapan Zelenskiy 'Bu açıkça ülkemiz ve bütün toplum için bir zafer. Önemli olan 215 ailenin sevdiklerini güvende ve evde görebilecek olması' dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a arabuluculuğu için teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Zelenskiy "Bu beş kişiyi serbest bırakmak için uzun ve zor bir mücadele verdik" dedi. Bu kişilerin Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky olduğu öğrenildi.